„Matko, pomóż nam zło dobrem zwyciężać” – to hasło 41. Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę, która odbyła się w dniach 16-17 września 2023 roku.
W pielgrzymce uczestniczył Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko wraz z Dariuszem Mińkowskim, Zastępcą Głównego Inspektora Pracy, kierownictwo i pracownicy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach. Wśród gości wydarzenia znaleźli się członkowie rodziny bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przedstawiciele Prezydenta RP i rządu, parlamentarzyści, władze samorządowe oraz reprezentanci organizacji związkowych.
Obchody rozpoczęły się w sobotę 16 września złożeniem kwiatów pod pomnikiem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, patrona „Solidarności”. Kwiaty w imieniu Głównego Inspektora Pracy złożył zastępca GIP Dariusz Mińkowski wraz ze współpracownikami. Zebrani wzięli udział w Apelu Jasnogórskim.
Centralnym punktem pielgrzymki była niedzielna Msza Św. na jasnogórskim wzgórzu. Mszę Św. celebrował abp Józef Kupny, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Homilię wygłosił abp Adrian Galbas, metropolita katowicki. Tradycyjnie wypowiedziany został także akt zawierzenia Maryi Patronce Robotników.
Specjalne pozdrowienia skierował do zgromadzonych Prezydent RP. W odczytanym przez Sekretarz Stanu w kancelarii prezydenta Małgorzatę Paprocką liście, Andrzej Duda przypomniał, że przesłanie „Solidarności” jest nadal aktualne. „Taka solidarność łączyła nas – Polaków – w latach osiemdziesiątych i takiej solidarności potrzebujemy również dziś” – napisał Prezydent. Stwierdził, że „każda, nawet najdrobniejsza i pozornie błaha czynność, wykonana z myślą o innych, zmienia świat na lepsze, służy budowaniu dobra wspólnego, wzmacnia wspólnotę narodową, a dzięki temu całą Rzeczpospolitą.”
W imieniu Premiera RP wypowiedziała się Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg. Cytując list Mateusza Morawieckiego powiedziała: „41. Pielgrzymka Ludzi Pracy staje w bramach Jasnej Góry, by pokłonić się Królowej Polski i przyzwać jej wstawiennictwa wobec czyhających wyzwań. Świadomi ich ciężaru i wagi organizatorzy pielgrzymki uczynili myślą przewodnią wezwanie Matko, pomóż nam zło dobrem zwyciężać! Wezwanie to odwołuje się do pamiętnych słów księdza Jerzego Popiełuszki, pomysłodawcy wrześniowego pielgrzymowania ludzi pracy na Jasną Górę. To on w mrocznych czasach stanu wojennego, gdy komuniści brutalnie pacyfikowali nasze dążenie do niepodległości, stał na straży polskich sumień, wzywając do tego, by zło dobrem zwyciężać.”
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” mówił o sukcesach związku zawodowego, takich jak wynegocjowanie wprowadzenia emerytur pomostowych czy ustawy o wynagrodzeniu minimalnym oraz najważniejszej i niezmiennej roli „Solidarności” jaką jest dbanie o dobro pracownicze. „Dzisiaj nie jesteśmy podzieleni na grupy zawodowe, czy branże. Dziś jesteśmy wielką solidarnością” zaznaczył Piotr Duda.
Organizatorem tegorocznej Pielgrzymki Ludzi Pracy był Region Śląsko-Dąbrowski NSZZ „Solidarność”, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” oraz Duszpasterstwo Ludzi Pracy. Pielgrzymki zainicjował bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który w 1982 r. przyprowadził do jasnogórskiego sanktuarium robotników Huty „Warszawa”. Zapoczątkowało to doroczne spotkania, w których biorą udział przede wszystkim członkowie „Solidarności” oraz środowiska ludzi pracy.