Dodano: 12 maja 2025
2:18 minut

12 maja 2025 r. w siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach odbyło się szkolenie dotyczące legalnego zatrudniania cudzoziemców w 2025 r.

Organizatorem wydarzenia był  Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach, współorganizatorem Śląska Federacja Przedsiębiorców Polskich. Szkolenie było skierowane do przedstawicieli kierownictwa działów kadr, HR oraz administracji. W wydarzeniu udział wzięli Piotr Kalbron Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach, Michał Gawroński przewodniczący Śląskiej Federacji Przedsiębiorców Polskich, prof. Joanna Strzelczyk-Łucka, prorektor Akademii Górnośląskiej, wiceprzewodnicząca Śląskiej Federacji Przedsiębiorców Polskich oraz prof. Grażyna Spytek-Bandurska ekspert ds. stosunków pracy, dialogu społecznego i rynku pracy w Federacji Przedsiębiorców Polskich, członkini Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP.

„Celem szkolenia jest nie tylko przekazanie wiedzy, ale także umożliwienie Państwu zadawania pytań i rozwiania ewentualnych wątpliwości, które mogą pojawić się w praktyce przy zatrudnianiu cudzoziemców. Życzę Państwu owocnych obrad, konstruktywnych dyskusji i przede wszystkim wielu praktycznych wskazówek, które pomogą w prowadzeniu działalności zgodnie z prawem, a jednocześnie efektywnie i bezpiecznie” – powiedział Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach Piotr Kalbron, witając uczestników szkolenia.

Prelekcje wygłosili prof. Grażyna Spytek-Bandurska oraz Dariusz Natkaniec, nadinspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach. Prowadzący omówili zasady legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemców w Polsce w zależności od ich obywatelstwa i statusu pobytowego, nowe obowiązki pracodawców wynikające z ustawy z dnia 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom, jak również różnice między oświadczeniem, powiadomieniem a zezwoleniem na pracę, wraz z nowymi obowiązkami w zakresie zgłaszania podjęcia lub zakończenia pracy przez cudzoziemca. Przekazano także informacje dotyczące zmian w procedurach kontrolnych prowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy i Straż Graniczną, jak również nowych sankcji za nieprzestrzeganie przepisów.

Szkolenie obejmowało:

  • zasady zatrudniania cudzoziemców w 2025 r.,
  • zmiany zasad powierzenia pracy cudzoziemcom, wynikających z ustawy z dnia 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy,
  • przepisy regulujące aktualną sytuację cudzoziemców w Polsce w związku z działaniami wojennymi w Ukrainie od 24 lutego 2022 r.
  • kontrolę legalności zatrudnienia przeprowadzane przez Państwową Inspekcję Pracy.

Uczestnicy mieli również możliwość zadawania pytań oraz wymiany doświadczeń związanych z praktycznym stosowaniem przepisów. Zainteresowanie tematem i aktywność obecnych potwierdziły, że kwestie legalnego zatrudniania cudzoziemców pozostają jednym z kluczowych wyzwań, z którymi mierzą się pracodawcy. Poruszone podczas szkolenia zagadnienia pozwoliły na pogłębienie wiedzy i uporządkowanie najważniejszych obowiązków związanych z zatrudnianiem cudzoziemców.