Dodano: 18 czerwca 2024
2:3 minut

Szanowni Państwo,

z uwagi na zbliżające się upały zwracam się z apelem do Pracodawców z województwa śląskiego o zapewnienie bezpiecznych warunków pracy i podjęcie działań, które pozwolą przetrwać ten trudny czas. Wraz ze wzrostem temperatury powietrza wzrasta ryzyko przegrzania organizmu i wystąpienia udaru słonecznego. W trosce o zdrowie pracowników przypominam o obowiązkach, które spoczywają na pracodawcach.

Wśród obowiązków istotne jest zapewnienie pracownikom zimnych napojów, gdy temperatura w pomieszczeniach pracy przekracza 28OC, a na otwartej przestrzeni 25OC. Pracodawcy zobowiązani są także zapewnić pracownikom dostęp do bieżącej wody do celów higienicznych. Osobom wykonującym prace brudzące na otwartej przestrzeni w wysokiej temperaturze, gdzie w miejscu pracy nie ma dostępu do bieżącej wody, pracodawcy zobowiązani są zapewnić do celów higienicznych co najmniej 90 l wody dziennie na każdego pracownika.

Ponadto przy pracy na otwartej przestrzeni pracownicy powinni mieć możliwość odpoczynku przed upałem w miejscu zacienionym i zadaszonym. Warto także zadbać, aby pracownicy nosili nakrycia głowy i przewiewne ubrania zapewniające ochronę przed promieniowaniem UV. Przypominam, by zwrócić szczególną uwagę na warunki pracy osób wykonujących prace szczególnie niebezpieczne i wymagające wysokiej sprawności psychofizycznej, a także kobiet w ciąży i karmiących piersią. Zakaz zatrudniania pracowników młodocianych (czyli osób, które ukończyły 15 lat, a nie przekroczyły 18 lat) obowiązuje gdy temperatura powietrza w pomieszczeniach przekracza 30OC, a wilgotność względna powietrza przekracza 65%.

Zachęcam, by w miarę możliwości poprawić komfort pracy zatrudnionych, obniżając temperaturę na stanowiskach pracy, wykorzystując dostępne rozwiązania techniczne, np. klimatyzatory. Pracodawcy, u których funkcjonuje taka instalacja, powinni zadbać o jej sprawność i czyszczenie, by nie stanowiła źródła dodatkowych zagrożeń. Klimatyzacja i wentylacja stosowana w pomieszczeniach pracy nie może też powodować przeciągów ani wyziębienia pomieszczeń. Strumień powietrza nie powinien być kierowany bezpośrednio na stanowisko pracy. Pamiętajmy o zabezpieczeniu okien i świetlików przed nadmiernym nasłonecznieniem, np. poprzez rolety czy żaluzje.

Warto rozważyć wprowadzenie dłuższych przerw w pracy lub nawet skrócić czas pracy. Niemniej takie działanie nie może spowodować obniżenia należnego pracownikom wynagrodzenia.

Życzę Państwu spokojnej i bezpiecznej pracy w okresie letnim.    

 

Okręgowy Inspektor Pracy

Piotr Kalbron