Dodano: 20 czerwca 2023
2:26 minut

Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach Piotr Kalbron uczestniczył w uroczystym odsłonięciu tablicy poświęconej udziałowi górali w III Powstaniu Śląskim. Uroczystość odbyła się w parafii Podwyższenia Krzyża św. w Katowicach 20 czerwca 2023 r., w Narodowym Dniu Powstań Śląskich. 

W czasie uroczystości odczytano okolicznościowe listy. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed odczytał list wystosowany z tej okazji przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, a Poseł na Sejm RP Bożena Borys-Szopa odczytała list wystosowany przez Marszałek Sejmu Elżbietę Witek. W uroczystościach uczestniczyli również m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Piotr Pyzik oraz Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek. Mszę św. sprawowali Arcybiskup Krakowski Marek Jędraszewski wraz z Arcybiskupem Katowickim Adrianem Galbasem.

Tablica, będąca wspólną inicjatywą Związku Podhalan, Burmistrza Zakopanego, Starosty Powiatu Tatrzańskiego oraz TG Sokół, upamiętnia wkład mieszkańców Podhala w walkę o przyłączenie Górnego Śląska do Polski i udział zakopiańczyków w walkach zbrojnych w 1921 roku. Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach Piotr Kalbron został zaproszony do uczestnictwa w Komitecie Honorowym wydarzenia.

„To dla mnie niezwykle cenne, że wciąż celebrujemy stulecie Powstań Śląskich oraz powrotu ziem Górnego Śląska do Rzeczypospolitej. To przecież jedno z najważniejszych wydarzeń historycznych dla mieszkańców województwa śląskiego. Nie możemy przy tym zapominać o solidarności rodaków z Podhala, którzy ochoczo wsparli walkę niepodległościową ludności Górnego Śląska i zapisali się złotymi zgłoskami na kartach historii naszego regionu. Dlatego udział w Komitecie Honorowym dzisiejszej uroczystości odbieram jako ogromny zaszczyt i wyróżnienie” – powiedział Piotr Kalbron.

***

Na początku maja 1921 roku, tuż po rozpoczęciu działań zbrojnych na Górnym Śląsku ok. 40 ochotników z Zakopanego oraz drugie tyle z okolic spontanicznie zgłosiło się, by wesprzeć trzeci zryw niepodległościowy. Walczyli w szeregach 2 Baterii I Dywizjonu Artylerii, zwanej wśród powstańców „Baterią zakopiańczyków”, pod dowództwem porucznika Jerzego Lgockiego w okresie od 9 maja do 2 lipca 1921 roku. Równocześnie, oprócz akcji werbunkowej mieszkańcy Zakopanego przeprowadzili zbiórkę funduszy na wsparcie powstańców, podczas której zebrano 8532 marek polskich.

Walka podhalańczyków zakończyła się sukcesem, oddział nie poniósł żadnych strat w ludziach i wszyscy wrócili do domu pod sztandarem zwycięstwa.

W 100-lecie wybuchu III Powstania Śląskiego w Zakopanem odbyły się uroczystości upamiętniające wymarsz ochotników z Zakopanego na Górny Śląsk. 20 czerwca 2021 r. odsłonięty został pomnik upamiętniający 2 Baterię Artylerii zlokalizowany przy ul. Powstańców Śląskich w Zakopanem. 

20 czerwca 2023 r. odsłonięto i poświęcono tablicę przy parafii Podwyższenia Krzyża św. w Katowicach.

Galeria