Dodano: 17 stycznia 2025
2:46 minut

Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach zaprasza pracodawców do uczestnictwa w 2025 roku w bezpłatnym programie profilaktycznym „Prewencja zagrożeń psychospołecznych w środowisku pracy”.

O programie

Państwowa Inspekcja Pracy od wielu lat prowadzi działania na rzecz ograniczania narażenia na czynniki psychospołeczne w środowisku pracy. Jednym z nich jest program  profilaktyczny adresowany do pracodawców i pracowników. Jego celem jest zapobieganie negatywnym skutkom stresu oraz innych zagrożeń, takich jak mobbing, nierówne traktowanie, dyskryminacja, a także ograniczanie ich poziomu występowania w miejscu pracy.

Program stanowi kompleksowe działanie, składające się z kilku ścieżek: edukacyjnej, analitycznej, oceny ryzyka zawodowego oraz eliminacji zagrożeń. Jedną z nich są szkolenia dla pracowników i pracodawców dotyczące m.in.: stresu, mobbingu, dyskryminacji, nierównego traktowania, wypalenia zawodowego. Oprócz zadań edukacyjnych, na życzenie uczestników programu, można przeprowadzić też analizę sytuacji w przedsiębiorstwie pod kątem stresogenności cech pracy. Następnie wnioski z badań wykorzystywane są do prac nad obniżeniem lub całkowitym wyeliminowaniem stresorów występujących w danym zakładzie pracy. Ostateczne cele programu to: poszukiwanie bezpiecznych i tworzenie przyjaznych warunków pracy dla właściwego funkcjonowania pracowników oraz dla ich dobrostanu, promocja standaryzowanych działań zachęcających pracodawców i pracowników do dbałości o zdrowie pracujących, wskazanie możliwości aktywnego działania w zakresie zwalczania i zapobiegania negatywnym skutkom oddziaływania zawodowych czynników psychospołecznych.

Jak działa program?

Do programu profilaktycznego zapraszamy wszystkich zainteresowanych pracodawców. Udział w programie jest bezpłatny.

Pracodawca przystępujący do programu profilaktycznego może wybrać jedną z trzech ścieżek realizacji programu w jego zakładzie pracy:

Ścieżka nr 1

W zakładzie pracy realizowane jest jedynie szkolenie nt. przeciwdziałania stresowi i innym zagrożeniom psychospołecznym w miejscu pracy.

Ścieżka nr 2

W zakładzie pracy realizowana jest jedynie analiza sytuacji w kontekście stresogenności cech pracy w przedsiębiorstwie poprzez:

  • przeprowadzenie badania stresogenności cech pracy przy użyciu Skali Ryzyka Psychospołecznego (narzędzia przygotowanego przez Instytut Medycyny Pracy),
  • przygotowanie raportu zawierającego ocenę zagrożeń występujących
    w przedsiębiorstwie,
  • przekazanie pracodawcy raportu, wskazanie dobrych praktyk mających na celu poprawę psychospołecznych warunków pracy.

Ścieżka nr 3

W zakładzie pracy realizowane jest szkolenie nt. przeciwdziałania stresowi i innym zagrożeniom psychospołecznym w miejscu pracy oraz badanie stresogenności cech pracy przy użyciu Skali Ryzyka Psychospołecznego.

Dodatkowo pracodawca może także zgłosić chęć przeprowadzenia ponownego badania stresogenności cech pracy, po którym zostanie przygotowany raport składający się dwóch części:

  • oceny sytuacji w przedsiębiorstwie,
  • analizy porównawczej sytuacji wynikającej z badania nr 1 i nr 2. 

Chcesz wziąć udział w programie?

Pobierz i wypełnij kartę zgłoszenia do programu, a następnie prześlij ją na adres mailowy: promocja@katowice.pip.gov.pl lub pocztą tradycyjną na adres Okręgu.

 

Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach

ul. Owocowa 6-6a

40-158 Katowice

Kontakt z koordynatorem programu

telefon (32) 60-41-109

mail: promocja@katowice.pip.gov.pl

wioletta.natkaniec@katowice.pip.gov.pl

Więcej informacji o zagrożeniach psychospołecznych na www.streswpracy.pl