Informujemy, że pod hasłem "Kodeks pracy pod lupą" publikujemy odpowiedzi na pytania dotyczące znowelizowanych przepisów Kodeksu pracy. Poniżej - odpowiedź na pytanie, jakie są zasady informowania pracowników o pracy w godzinach nadliczbowych i warunkach rekompensaty za nią.
Pytanie: Jakie są zasady informowania pracowników o pracy w godzinach nadliczbowych i warunkach rekompensaty za nią, w tym za pracę w wolną sobotę czy pracę w niedzielę lub święto?
Odpowiedź: Zgodnie z art. 29 § 3 pkt 1 lit e) Kodeksu pracy pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej nie później niż w terminie 7 dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy, o zasadach dotyczących pracy w godzinach nadliczbowych i rekompensaty za nią. Powyższy przepis dotyczy zwłaszcza informowania pracownika o zasadach rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych, które określa art. 1511 i art. 1512 Kodeksu pracy. Zakres tej informacji może być jednak zróżnicowany w zależności od posiadanego przez pracownika statusu, tj. np. pracownic w ciąży, pracowników niepełnosprawnych, czy pracowników młodocianych. Zasadnym wydaje się również wskazanie informacji o określonych grupach pracowników wobec których przepisy ograniczają, czy zakazują wykonywania pracy nadliczbowej. Przepis nie przewiduje ponadto obowiązku informowania o sposobie rekompensowania pracy w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (art. 1513 k.p.) ani rekompensowania wykonywania pracy w niedziele i święta (art. 15111 k.p.).