• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

10.02.2017 Artykuł archiwalny

„Zdobądź Dyplom PIP” – pierwsze szkolenie prewencyjne dla mikro zakładów

W siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy 2 lutego 2017r. rozpoczął się cykl szkoleń adresowanych do pracodawców, którzy zgłosili się do udziału programu prewencyjnego „Zdobądź dyplom PIP".

Przybyłych pracodawców przywitała koordynator programu, która przekazała informacje dotyczące jego realizacji oraz rozdała wydawnictwa PIP.

W pierwszej części szkolenia inspektor pracy przedstawił tematykę związaną z technicznym bezpieczeństwem pracy. Zagadnienia dotyczyły przede wszystkim przygotowania pracownika do podjęcia pracy: badania lekarskiego, szkolenia bhp, nabycia umiejętności bezpiecznego wykonywania pracy, bezpieczeństwa użytkowania maszyn i urządzeń technicznych. Ponadto takich obowiązków pracodawcy jak ocena ryzyka zawodowego, zorganizowanie służby bhp, postępowania w razie wypadku przy pracy i choroby zawodowej, a także przepisów i dobrych praktyk dotyczących magazynowania i składowania oraz  wykorzystywania substancji chemicznych.

W drugiej części inspektor pracy omówiła tematykę związaną z prawną ochroną stosunku pracy podając przykłady z życia codziennego. Omówiła zagadnienia dotyczące prowadzenia dokumentacji pracowniczej, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, wynagrodzenia za pracę, czasu pracy, odpowiedzialności pracodawcy i osób kierujących pracownikami w zakresie prawa pracy, prawa cywilnego i prawa karnego.

Podczas omawiania prezentacji poszczególnych zagadnień odpowiadali na pytania uczestników i inspektorzy dzielili się doświadczeniem zdobytym z działalności kontrolnej.

W szkoleniu uczestniczyła inspektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z Oddziału w Sosnowcu, która przedstawiła możliwości dofinansowania działań pracodawców na rzecz poprawy warunków bezpieczeństwa pracy.

Podsumowując szkolenie koordynator programu poinformowała o możliwości zwracania się przez cały okres realizacji programu do inspektorów pracy o udzielenie fachowej porady, co pozwoli na wdrożenie programu w życie poprzez samokontrolę uczestniczących w nim pracodawców.

autor: JF

GIP Przejdź do GIP Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

Wypadki