W dniu 26 czerwca 2026 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się konferencja pn. „Bezpieczna Uczelnia – wspólnie przeciwko mobbingowi. Od procedur do kultury szacunku”, zorganizowana w ramach projektu „Bezpieczna Uczelnia”, objęta patronatem honorowym Państwowej Inspekcji Pracy.
W konferencji udział wzięli m.in. Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki, który uczestniczył w debacie eksperckiej, a także przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach: Okręgowy Inspektor Pracy Piotr Kalbron, Zastępca OIP ds. Prawnych Arkadiusz Antonik oraz Zastępca OIP ds. Nadzoru Waldemar Korczak.
Uroczystego otwarcia dokonali: prof. dr hab. Maria Mrówczyńska – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki oraz dr Błażej Mądrzycki. W wystąpieniach podkreślono konieczność współdziałania instytucji publicznych i środowiska akademickiego w zakresie przeciwdziałania mobbingowi.
Program konferencji obejmował debaty oraz warsztaty dotyczące procedur antymobbingowych i praktycznych mechanizmów przeciwdziałania naruszeniom praw pracowniczych. Istotnym elementem było również stoisko informacyjne OIP w Katowicach, w ramach którego udzielano porad i rozpowszechniano materiały edukacyjne PIP.
Objęcie wydarzenia patronatem honorowym przez Państwową Inspekcję Pracy stanowi wyraz wsparcia dla inicjatyw służących ochronie praw pracowniczych oraz przeciwdziałaniu mobbingowi. Wnioski z konferencji wskazują, iż skuteczna prewencja wymaga zarówno wdrożenia adekwatnych procedur, jak i trwałego kształtowania kultury organizacyjnej opartej na zasadach równości, dialogu i poszanowania godności pracownika.