„Matko tych, którzy zawsze są wierni – Módl się za nami” – to hasło 42. Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę, która odbyła się w dniach 14-15 września 2024 roku.
W pielgrzymce uczestniczyli: Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach Piotr Kalbron, z ramienia kierownictwa Państwowej Inspekcji Pracy Zastępcy Głównego Inspektora Pracy Jarosław Leśniewski oraz Dariusz Mińkowski, a także pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy z całej Polski. Wśród gości wydarzenia znaleźli się członkowie rodziny bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przedstawiciele Prezydenta RP i rządu, parlamentarzyści, władze samorządowe oraz reprezentanci organizacji pracowniczych, w tym NSZZ „Solidarność”.
W sobotę, w ramach tradycyjnych uroczystości, złożono kwiaty przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Jasnej Górze. W imieniu Kierownictwa Państwowej Inspekcji Pracy, kwiaty wręczył Zastępca Głównego Inspektora Pracy Jarosław Leśniewski, jak również Zastępca Głównego Inspektora Pracy Dariusz Mińkowski oraz Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach Piotr Kalbron. W tym roku przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki, który był inicjatorem pielgrzymek ludzi pracy na Jasną Górę. Zebrani uczestniczyli również w Apelu Jasnogórskim oraz Drodze Krzyżowej na Wałach, upamiętniając duchowe dziedzictwo ks. Popiełuszki, którego postać na zawsze pozostanie symbolem walki o wolność i godność pracy w Polsce.
Centralnym punktem pielgrzymki była niedzielna msza św. na jasnogórskim wzgórzu z udziałem przedstawicieli Kierownictwa Państwowej Inspekcji Pracy oraz Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach. Mszę św. celebrował abp Józef Kupny, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Homilię wygłosił metropolita białostocki abp Józef Guzdek. Tradycyjnie wypowiedziany został także akt zawierzenia Maryi Patronce Robotników.
Nabożeństwu towarzyszył śpiew chóru parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Mońkach.
Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent w słowie skierowanym do uczestników pielgrzymki dziękował za uczczenie pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, zwłaszcza w związku z przypadającą 40. rocznicą jego męczeństwa. Podziękował również ludziom pracy za wierność zasadom stanowiącym fundament wolnej Polski – równości, prawdzie i solidarności. Wyraził także nadzieję, że dziedzictwo „Solidarności” będzie inspirować kolejne pokolenia Polaków do budowy wolnej i dostatniej ojczyzny.
Do zebranych zwrócił się Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. W swoim przemówieniu zwrócił uwagę na solidarność ludzi pracy bez względu na jakiekolwiek podziały. „Przybyliśmy przed tron Jasnogórskiej Pani, aby dziękować za łaski otrzymane od ostatniej pielgrzymki. Dziękujemy za wszystkie miejsca pracy, za bezpieczną pracę. Modlimy się dzisiaj za ludzi zmagających się z powodzią, ale także o utrzymanie miejsc pracy, wyrażając solidarność ze wszystkimi zagrożonymi utratą pracy” – mówił Piotr Duda. Podkreślił też obecność wartości chrześcijańskich i społecznej nauki kościoła w statucie NSZZ „Solidarność” i ich wagę w życiu ludzi pracy. Zaapelował o mówienie prawdy za przykładem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Podziękował za coroczne świadectwo przywiązania do wiary i liczną obecność na 42. Pielgrzymce Ludzi Pracy na Jasnej Górze.
Organizatorem tegorocznej Pielgrzymki był Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach, Region Częstochowski NSZZ „Solidarność”, Region Podlaski NSZZ „Solidarność”, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” oraz Krajowe Duszpasterstwo Ludzi Pracy.