Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 4 września 2023
1:36 minut

3 września 2023 r. w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się uroczyste obchody 43. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego oraz 35. rocznicy strajków górniczych z 1988 roku. W uroczystościach uczestniczył Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach Piotr Kalbron.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez NSZZ „Solidarność” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Następnie zebrani udali się pod pomnik Porozumienia Jastrzębskiego, gdzie złożono kwiaty. Przy rondzie „Porozumienia Jastrzębskiego” odsłonięto tablicę z oryginalną treścią postulatów, które wpłynęły na dalsze losy Polski. Organizatorzy zapowiedzieli także powstanie w centrum miasta dwóch skwerów będących hołdem dla wydarzeń sierpniowych lat 80. i Porozumienia Jastrzębskiego. 

W uroczystościach wzięli udział m.in. Przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Poseł na Sejm RP, minister w Radzie Ministrów Michał Wójcik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Piotr Pyzik, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach Andrzej Sznajder, Dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa.

3 września 1980 r. o godz. 5.45 został podpisany dokument kończący strajk w KWK Manifest Lipcowy w Jastrzębiu-Zdroju: „Protokół porozumienia zawartego przez Komisję Rządową i Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w dniu 3 września 1980 r. w Kopalni Węgla Kamiennego Manifest Lipcowy”. Dzięki niemu ówczesne władze uznały postulaty społeczne takie jak: wprowadzenie wolnych sobót i niedziel, płacy minimalnej czy zniesienie 4-brygadowego systemu pracy w górnictwie.

Porozumienie Jastrzębskie było jedną z czterech umów społecznych podpisanych na przełomie sierpnia i września przez strajkujących robotników z rządem, prowadzących do przemian ustrojowych z lat 80. Dzięki zapisom tzw. porozumień sierpniowych narodził się NSZZ „Solidarność”.

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu