Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 16 lipca 2024
2:4 minut

Szanowni Państwo,

lipiec i sierpień to dla rolników okres wzmożonej pracy. Podczas wakacji dzieci i młodzież z terenów wiejskich pomagają rodzicom w pracach gospodarskich. W ten sposób dokonuje się naturalny proces przekazywania wiedzy rolniczej z pokolenia na pokolenie. Praca od świtu do zmierzchu wiąże się jednak ze zmęczeniem, a wtedy nie jest trudno o wypadek.

W 2023 roku rolnicy z województwa śląskiego zgłosili do KRUS 190 wypadków. 129 uznano za wypadki przy pracy rolniczej. W całym kraju odnotowano 10 709 zdarzeń, o 8,1% mniej niż w 2022 roku. Najwięcej osób zostało poszkodowanych wskutek upadku, uderzenia, przygniecenia, pogryzienia przez zwierzęta i uderzenia przez części ruchome maszyn i urządzeń. Statystyki pokazują, że zwiększa się świadomość związana z zagrożeniami  na obszarach wiejskich. Nadal jednak konieczne są akcje prewencyjne.

By zminimalizować ryzyko wypadków, zwracam się do rodziców, opiekunów i wszystkich, którzy mogą zapobiec niepożądanym okolicznościom z prośbą o zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Edukacja na temat potencjalnych zagrożeń i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa to kluczowe elementy profilaktyki wypadków.

Nadzór dorosłych jest niezbędny, aby dzieci nie przebywały w gospodarstwie bez opieki, szczególnie podczas żniw. Wydzielenie bezpiecznych stref do zabawy, z dala od miejsc pracy oraz regularne sprawdzanie stanu technicznego sprzętów i zabawek również przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa. Ważne jest także wyraźne oznakowanie miejsc szczególnie niebezpiecznych, takich jak zbiorniki wodne, silosy czy maszyny, a tam, gdzie to możliwe, używanie barier i ogrodzeń. Istotna jest również umiejętność udzielenia pierwszej pomocy.

W okresie letnim pracownicy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach realizują działania prewencyjno – promocyjne pod nazwą „Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym". Celem programu jest zwiększenie świadomości na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie oraz promowanie bezpiecznych praktyk w codziennej pracy w gospodarstwie. Program oferuje szkolenia, wizytacje, indywidualne porady i konsultacje dla rolników oraz ich rodzin, jak również bezpłatne materiały edukacyjne:  broszury, plakaty oraz filmy instruktażowe.

Zachęcamy do skorzystania z możliwości, które daje realizacja programu „Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym". Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Pracy. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci przebywających i mieszkających na obszarach wiejskich.

   

                                                                                                                                                 Okręgowy Inspektor Pracy

                                                                                                                                                          Piotr Kalbron

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu