Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 26 września 2024
2:50 minut

W ramach realizacji tematu prewencyjno-promocyjnego „Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym” Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach w okresie wakacyjnym przeprowadził szereg działań mających na celu rozpropagowanie wiedzy wśród dzieci w zakresie metod przeciwdziałania niebezpieczeństwom związanym z przebywaniem i zabawą na obszarach wiejskich. Ma to szczególne znaczenie w okresie wakacyjnym, kiedy następuje czas wzmożonego przebywania dzieci na świeżym powietrzu.

W ramach działań prewencyjno promocyjnych „Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym” Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach zorganizował akcję „Bezpieczne wakacje na wsi”. Akcją objęto 1351 dzieci i młodzieży.

W trakcie akcji „Bezpieczne wakacje na wsi” zorganizowano prelekcje o charakterze pogadanek w placówkach oświatowo-kulturalnych:

  • 17 czerwca 2024 roku – Szkoła Podstawowa w Psarach oraz Przedszkole w Wojkowicach
  • 9 lipca 2024 roku – Miejsko-Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach
  • 23 lipca 2024 roku – Świetlica w Wojsławicach
  • 24 lipca 2024 roku – Świetlica w Pińczycach
  • 31 lipca 2024 roku - Przedszkole z Oddziałami Specjalnymi w Przezchlebiu
  • 7 sierpnia 2024 roku – Gmina Pińczyce
  • 7 sierpnia 2024 roku – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Boniowicach w gminie Zbrosławice
  • 9 sierpnia 2024 roku – Świetlica w Wojsławicach w gminie Koziegłowy
  • 12 sierpnia 2024 roku – Gminny Ośrodek Kultury w Krzyżanowicach na terenie Starej Roszarni w Tworkowie
  • 23 sierpnia 2024 roku – Przedszkole w Wieszowie
  • 27 sierpnia 2024 roku – Przedszkole w Boniowicach

Ponadto wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Sosnowcu Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach zorganizował cykl spotkań plenerowych z atrakcjami pt. „Podwórkowy Mopsikobus”. Dla dzieci biorących udział w warsztatach odbyły się pogadanki, które miały na celu edukację i promowanie zasad bezpiecznej pracy oraz zabawy w gospodarstwach rolnych. W trakcie zajęć dzieci nauczyły się rozpoznawać zagrożenia związane z pobytem w gospodarstwie rolnym oraz dowiedziały się, jak na nie reagować. Podczas spotkań plenerowych w ramach wydarzenia „Podwórkowy Mopsikobus” Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach przeprowadził akcję „Bezpieczne wakacje na wsi”. Dzieci i młodzież miały okazję wziąć udział w interaktywnych zajęciach edukacyjnych, które w przystępny sposób przekazywały wiedzę na temat bezpieczeństwa na wsi. Dzieci zapoznały się z różnymi aspektami bezpieczeństwa, uczestniczyły w praktycznych warsztatach oraz brały udział w quizach i zabawach edukacyjnych. Spotkania odbyły się na terenie Sosnowca. Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach zorganizował stoiska dla dzieci:

  • 30 lipca 2024 roku – Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki w Sosnowcu
  • 5 sierpnia 2024 roku – plac zabaw przy ul. Spadochroniarzy i Obrońców Westerplatte
  • 19 sierpnia 2024 roku – Park im. Wandy Malczewskiej w Sosnowcu
  • 26 sierpnia 2024 roku – Park im. Jacka Kuronia w Sosnowcu

Dodatkowo Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach w okresie wakacyjnym zorganizował liczne stoiska promocyjno-prewencyjne oraz konkursy dla dzieci i młodzieży ramach programu „Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym”. Pracownicy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach na stoiskach informowali o zasadach bezpiecznego postępowania, a także unikania zagrożeń podczas pobytu na terenach wiejskich. Przedstawiali również potencjalne niebezpieczeństwa związane z obsługą maszyn rolniczych i zwierząt gospodarskich.

W każdym gospodarstwie rolnym dzieci narażone są na wiele niebezpieczeństw. Przebywanie w pobliżu maszyn, obecność zwierząt czy brak miejsca do zabawy może stwarzać niebezpieczne sytuacje. Wakacje dobiegły końca, jednak sezon prac na terenach wiejskich trwa cały rok, dlatego Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach przypomina podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas prowadzonych licznie działań prewencyjno-promocyjnych wśród społeczności wiejskiej.

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu