Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 4 czerwca 2025
1:33 minut

4 czerwca 2025 r. w Urzędzie Statystycznym w Katowicach odbyło się szkolenie dla pracowników zorganizowane w ramach programu profilaktycznego Państwowej Inspekcji Pracy „Prewencja zagrożeń psychospołecznych w środowisku pracy”.

Szkolenie  zatytułowane „Stres pod kontrolą – jak skutecznie przeciwdziałać jego negatywnym skutkom w pracy” miało na celu rozwijanie umiejętności radzenia sobie ze stresem zawodowym oraz budowanie świadomości w zakresie zagrożeń psychospołecznych w miejscu pracy.

W trakcie szkolenia uczestnicy zostali zapoznani z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi stresu – jego przyczynami, objawami oraz skutkami długotrwałego narażenia na stres. Omówiono psychologiczny model stresu oraz fazy reakcji organizmu, wskazując na różnice między stresem mobilizującym a szkodliwym.

Szczególny nacisk położono na rozwijanie odporności psychicznej, czyli umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, utrzymywania równowagi emocjonalnej i skutecznego działania pod presją. Pracownicy dowiedzieli się, jakie cechy sprzyjają odporności psychicznej i w jaki sposób można je rozwijać, zarówno indywidualnie, jak i przy wsparciu środowiska pracy.

Uczestnicy szkolenia poznali również praktyczne techniki radzenia sobie ze stresem w miejscu pracy, m.in. ćwiczenia relaksacyjne, techniki oddechowe oraz metody wspierające regenerację psychiczną. Każdy uczestnik otrzymał bezpłatne materiały edukacyjne opracowane przez Państwową Inspekcję Pracy.

Szkolenie przeprowadzono w formule hybrydowej – część pracowników uczestniczyła w nim online, a część stacjonarnie, w siedzibie Urzędu Statystycznego w Katowicach.

W ramach programu w zakładzie pracy prowadzona została także analiza sytuacji psychospołecznej, w tym stresogenności cech pracy. Przeprowadzono badanie z wykorzystaniem Skali Ryzyka Psychospołecznego – narzędzia opracowanego przez Instytut Medycyny Pracy. Na jego podstawie przygotowany zostanie raport zawierający ocenę występujących zagrożeń, który zostanie przekazany pracodawcy wraz z rekomendacjami i przykładami dobrych praktyk mających na celu poprawę psychospołecznych warunków pracy.

 

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu