Finał konkursu „Bezpieczny skok z bhp do górnictwa”

Autor: KB

20 listopada 2019 r. w Muzeum – Izbie Pamięci przy Kopalni Wujek w Katowicach odbył się uroczysty finał siódmej edycji konkursu „Bezpieczny skok z bhp do górnictwa”.

Pierwsze


W uroczystości uczestniczył Główny Inspektor Pracy – Wiesław Łyszczek, p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach – Krzysztof Sudoł, p.o. Zastępcy Okręgowego Inspektora Pracy ds. organizacyjnych – Adam Wąsowski, Wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego – Krzysztof Król, Dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności – Robert Ciupa, Dyrektor Departamentu Warunków Pracy i Szkolenia w WUG – Alicja Stefaniak, Dyrektor Departamentu Energomechanicznego w WUG – Józef Koczwara, Dyrektor Departamentu Wsparcia HR w Polskiej Grupie Górniczej S.A. w Katowicach – Andrzej Sączek oraz Dyrektor Biura BHP w Polskiej Grupie Górniczej S.A. w Katowicach – Grzegorz Ochman.

Celem konkursu jest propagowanie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązującej w górnictwie pod ziemią wśród młodzieży kształcącej się w zawodach niezbędnych do funkcjonowania nowoczesnego górnictwa. Organizatorami konkursu są Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach, Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach oraz Polska Grupa Górnicza S.A. w Katowicach.

20191120154543
 

Finałowy etap konkursu został przeprowadzony w Podziemnym Ośrodku Szkolenia Zawodowego, zlokalizowanym na poziomie 370 m w Kopalni Węgla Kamiennego „WUJEK” w Katowicach. To właśnie pod ziemią, uczestnicy konkursu zmierzyli się z testem składającym się z 15 pytań oraz z zadaniem praktycznym, polegającym na dokładnym wyjaśnieniu, jak należy dokonać wymiany uszkodzonego podkładu torowego w załączonym przewodzie jezdnym.

Zwycięzcą VII edycji konkursu „Bezpieczny skok z bhp do górnictwa” został Dawid Bulanda z Zespołu Szkół Technicznych nr 1 w Rybniku. Kolejne miejsca w konkursie zajęli: Dominik Kominek z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim, Kamil Wojtala z Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu oraz Mateusz Łaszcz z Zespołu Szkół nr 2 w Katowicach.

DSC0165
 

Główny Inspektor Pracy – Wiesław Łyszczek gratulując zwycięzcom zwrócił uwagę, że dla Państwowej Inspekcji Pracy niezwykle ważna jest realizacja działań informacyjno-promocyjnych, ale również edukacyjnych takich właśnie, jak konkurs „Bezpieczny skok z bhp do górnictwa”, którego ideą jest między innymi poszerzanie wśród młodzieży kształcącej się w zawodach górniczych wiedzy z zakresu bhp oraz budowanie u przyszłych pracowników właściwych wzorców i zachowań przed rozpoczęciem pierwszej pracy.  

Nagrody dla laureatów konkursu ufundowali: Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach, Wyższy Urząd Górniczy oraz Polska Grupa Górnicza S.A. w Katowicach.