• RSS
  • Wersja tekstowa
20.07.2020

Chrońmy zdrowie pracowników podczas upałów! Apel Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach do pracodawców.

Z uwagi na występujące upały oraz w trosce o bezpieczeństwo pracowników, zwracam się do pracodawców o podjęcie działań, zmierzających do stworzenia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Wysoka temperatura na stanowisku pracy ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo zatrudnionych, obniża się koncentracja i uwaga pracowników, a jednocześnie rośnie ryzyko wypadkowe.

 

fobjectid192752
 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami to pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy, a także powinien organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy (art. 207, §1 i §2 pkt.1 Kodeksu pracy).

Przypominam o obowiązku zapewnienia nieodpłatnie zimnych napojów, gdy temperatura w pomieszczeniach pracy przekracza 28 stopni C, a na otwartej przestrzeni 25 stopni C. Napoje powinny być dostępne stale, w ilości zaspokajającej potrzeby zatrudnionych.

Przy pracach brudzących wykonywanych na otwartej przestrzeni, bez dostępu do wody bieżącej, pracodawca zobowiązany jest zapewnić do celów higienicznych co najmniej 90 l wody dziennie na każdego pracownika. Ponadto przy pracy na otwartej przestrzeni pracownicy powinni mieć możliwość odpoczynku przed upałem w miejscu zacienionym i zadaszonym. 

Pracodawca w zależności od swoich możliwości powinien poprawić komfort pracy pracowników, obniżając temperaturę na stanowiskach pracy. Może w tym celu stosować rolety, wentylatory, klimatyzatory, itp. Pracodawcy, u których funkcjonuje stała instalacja klimatyzacyjna powinni zadbać o jej sprawność i czyszczenie, by nie stanowiła źródła dodatkowych zagrożeń.

Pracodawcy powinni również pamiętać o  zakazie zatrudniania pracowników młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 stopni C, a wilgotność względna powietrza przekracza 65%.

Przypominam, że w sytuacjach, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia bądź życia pracownika, pracownik - zgodnie z art. 210 §1 Kodeksu pracy - ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie swojego przełożonego.

 

                                                                                                             Piotr Kalbron

                                                                                           p.o. Okręgowego Inspektora Pracy

                                                                                                            w Katowicach

 

 


GIP Przejdź do GIP Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

Wypadki