• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

03.03.2021

Okręgowy Inspektor Pracy gościem Radia eM

W dniu 03 marca 2021 r. p.o. Okręgowego Inspektora Pracy Piotr Kalbron był gościem  Radia eM. W trakcie audycji przedstawił program działania Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach na rok 2021 oraz zakres przedmiotowy kontroli związanych z przestrzeganiem rozwiązań prawnych wprowadzonych przepisami „tarcz antykryzysowych”.

OIP Katowice gościem Radia eM
 

Poinformował również, że w związku z trwającą pandemią COVID-19 i przedłużającym się, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, okresem pracy zdalnej w urzędach administracji, inspektorzy pracy przystąpili od 25 stycznia 2021 r. do prowadzenia kontroli w sposób zdalny, za pośrednictwem operatora pocztowego lub środków komunikacji elektronicznej. Wykonywane są też kontrole hybrydowe, łączące elementy kontroli zdalnych i kontroli bezpośrednich, przeprowadzanych w siedzibie firmy.

Poinformował, że pomimo loockdownu inspektorzy pracy Okręgowego Inspektoratu pracy w Katowicach przeprowadzili w 2020 r. 7.166 kontroli, wydali blisko 26 tysięcy decyzji, ponad 26 tysięcy wniosków w wystąpieniach, nałożyli mandaty na kwotę blisko 1,5 mln złotych. Do urzędu wpłynęło natomiast ponad 6,5 tysiąca skarg i wniosków, głównymi kwestami poruszanymi w wpływających pismach był problem wypłaty wynagrodzeń bądź innych świadczeń pieniężnych. Pozytywną informacją jest fakt zmniejszenia się liczby wypadków przy pracy.

Okręgowy Inspektor Pracy oznajmił, że  Państwowa Inspekcja Pracy nie przeprowadza kontroli pracy zdalnej pracowników w mieszkaniach prywatnych. W przypadku polecenia wykonywania pracy zdalnej przez pracodawcę, pracownicy wykonują taką pracę w miejscu zamieszkania. Przepisy art. 26 ustawy o PIP wskazują, że kontrolę przeprowadza się w siedzibie podmiotu kontrolowanego oraz w innych miejscach wykonywania jego zadań lub przechowywania dokumentów finansowych i kadrowych. Dostęp inspektorów pracy do prywatnych mieszkań/ domów/posesji nie jest zatem niemożliwy, ponieważ ww. ustawa nie dopuszcza prowadzenia czynności kontrolnych w takich sytuacjach. Brak jest również odrębnych regulacji prawnych, które normowałyby kwestie dotyczące kontroli pracy zdalnej.

Słuchacze Radia eM mogli dowiedzieć się również o możliwości wsparcia pracodawców oraz pracowników w trudnym okresie pandemii, poprzez skorzystanie z dyżurów specjalistów z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach, w trakcie których inspektorzy pracy odpowiadają na pytania pracodawców i pracowników w zakresie regulacji prawnych związanych z wykonywaną pracą w sytuacji zagrożenia COVID-19.

Okręgowy Inspektor Pracy zaprosił słuchaczy Radia eM do skorzystania z porad w trakcie dyżuru telefonicznego zorganizowanego w dniu 03 marca 2021 r. w godzinach od 09.00 do 11.00.

Link do wywiadu z Okręgowym Inspektorem Pracy w Katowicach:

Piotr Kalbron: W pandemii spadła liczba wypadków przy pracy - YouTube

 

 

 

autor: WN

GIP Przejdź do GIP Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Wypadki