• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

08.03.2021

Dyżury eksperckie Specjalistów PIP zorganizowane przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach

W związku z trwającą pandemią COVID-19, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pracodawców i pracowników z inicjatywy Głównego Inspektora Pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko, Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach we współpracy z lokalnymi mediami, w okresie od 19 lutego do 03 marca 2021 r. zorganizował sześć dyżurów z udziałem specjalistów OIP w Katowicach.

Czytelnicy, słuchacze oraz telewidzowie mediów regionalnych, które wyraziły zainteresowanie realizacją tego wydarzenia na terenie działania województwa śląskiego mieli możliwość skorzystania z bezpłatnego poradnictwa. Podczas dyżurów telefonicznych inspektorzy pracy odpowiadali na pytania z zakresu pracy zdalnej, czasu pracy oraz wypłaty świadczeń pracowniczych w dobie pandemii.

W realizację przedsięwzięcia zaangażowały się redakcje: „Gazeta Częstochowska”, „Dwa Kwadranse” z Chorzowa, jak również Regionalna Rozgłośnia Polskiego Radia – Radio Katowice S.A., Radio Piekary, Radio eM, a także Telewizja TVP3 Katowice S.A.

Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach popularyzował organizację dyżurów  na antenie radia i telewizji.

zdjęcie nr 1 - wywiad z Okręgowym Inspektorem Pracy dla Radia Katowice
 

Popularyzowanie informacji na temat bezpłatnego poradnictwa Państwowej Inspekcji pracy było realizowane również poprzez nawiązanie współpracy z rozgłośniami radiowymi:

  • w dniu 03 marca 2021 r. Okręgowy Inspektor Pracy był gościem Radia eM i zaprosił słuchaczy do skorzystania z dyżuru telefonicznego zorganizowanego w tym samym dniu po zakończeniu audycji. W trakcie audycji przedstawił program działania Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach na rok 2021 oraz zakres przedmiotowy kontroli związanych z przestrzeganiem rozwiązań prawnych wprowadzonych przepisami „tarcz antykryzysowych” oraz omówił sposób prowadzenia przez inspektorów pracy kontroli zdalnych oraz hybrydowych. Poinformował, że pomimo loockdownu inspektorzy pracy Okręgowego Inspektoratu pracy w Katowicach przeprowadzili w 2020 r. 7.166 kontroli, wydali blisko 26 tysięcy decyzji, ponad 26 tysięcy wniosków w wystąpieniach, nałożyli mandaty na kwotę blisko 1,5 mln złotych. Do urzędu wpłynęło natomiast ponad 6,5 tysiąca skarg i wniosków, głównymi kwestami poruszanymi w wpływających pismach był problem wypłaty wynagrodzeń bądź innych świadczeń pieniężnych. Pozytywną informacją jest fakt zmniejszenia się liczby wypadków przy pracy.

zdjęcie nr 2.1 - wywiad z Okręgowym Inspektorem Pracy dla Radia eM
 

  • w dniu 03 marca 2021 r. inspektor pracy Sekcji Prewencji i Promocji Okręgowego Inspektoratu Pracy był gościem Radia Piekary, pełniąc dyżur telefoniczny dla słuchaczy.

zdjęcie nr 3.1 - Dyżur w Radio Piekary
 

  • Na pytania czytelników „Dwóch Kwadransów” odpowiadał inspektor pracy w dniu 22 lutego 2021 r., natomiast dla „Gazety Częstochowskiej” zorganizowany został dyżur w dniu 23 lutego 2021 r. 

zdjęcie nr 4 - dyżur telefoniczny dla czytelników Gazety Częstochowskiej
 

Pełnione przez inspektorów pracy dyżury cieszyły się zainteresowaniem czytelników, słuchaczy oraz telewidzów. Stworzyły możliwość wyjaśnienia wątpliwości dotyczących stosowania przepisów prawa pracy w trudnym czasie pandemii i dostosowania się do wykonywania obowiązków pracowniczych  w zmienionych wirusem SARS-CoV-2 warunkach środowiska pracy.   

autor: WN


GIP Przejdź do GIP Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Wypadki