• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

22.04.2021

Specjalna infolinia PIP dla pracowników i pracodawców - podsumowanie porad eksperckich w miesiącu kwietniu

W związku z trwającą pandemią COVID-19, z inicjatywy Głównego Inspektora Pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko, Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach aby wspomóc pracowników i pracodawców, po raz kolejny uruchomił specjalną infolinię. We współpracy z lokalnymi mediami oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, w okresie od 07 do 20 kwietnia 2021 r. zorganizowano siedem dyżurów z udziałem specjalistów z OIP w Katowicach.

Czytelnicy, słuchacze oraz telewidzowie mediów regionalnych, które wyraziły zainteresowanie realizacją tego wydarzenia na terenie województwa śląskiego, mieli możliwość skorzystania z bezpłatnego poradnictwa. Podczas dyżurów telefonicznych inspektorzy pracy odpowiadali na pytania z zakresu pracy zdalnej, czasu pracy oraz wypłaty świadczeń pracowniczych w dobie pandemii.

Dyżury eksperckie zrealizowane zostały we współpracy z następującymi redakcjami: „Gazetą Częstochowska”, miesięcznikiem „Dwa Kwadranse” z Chorzowa, jak również Regionalną Rozgłośnią Polskiego Radia – Radio Katowice S.A., Radiem Piekary, Radiem CCM, a także Telewizją TVP3 Katowice S.A.

Organizacja dyżurów każdorazowo popularyzowana była poprzez stronę internetową Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach, portale społecznościowe Facebook oraz Twitter, jak również na stronach współpracujących mediów.

Pełniący obowiązki Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach Piotr Kalbron zapraszał pracowników i pracodawców do skorzystania z tej formy poradnictwa na antenie radia i telewizji. W dniu 7 kwietnia 2021 r. był gościem aktualności Telewizji TVP3 Katowice S.A., natomiast w dniu 9 kwietnia 2021 r. gościł na antenie Radia CCM. Relacje z przeprowadzonych wywiadów znajdują się na stronie internetowej OIP Katowice w zakładce „Aktualności”. W dniu 16 kwietnia 2021 r. inspektor pracy Sekcji Prawnej OIP Katowice był gościem Radia Katowice i udzielał odpowiedzi na pytania z zakresu pracy zdalnej.

Wywiad z Okręgowym Inspektorem Pracy dla TVP 3 Katowice

Poza dyżurami organizowanymi we współpracy z mediami, Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach we współpracy z Oddziałem ZUS w Sosnowcu uruchomił w dniu 20 kwietnia 2021 r. telefoniczny dyżur ekspercki z udziałem specjalistów Państwowej Inspekcji Pracy oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Na pytania pracowników i pracodawców z zakresu prawa pracy, w szczególności w świetle zmian wprowadzonych tarczami antykryzysowymi odpowiadał inspektor pracy Sekcji Prewencji i Promocji w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Katowicach. Jednocześnie równolegle w trakcie trwania dyżuru PIP, pracownik Oddziału ZUS w Sosnowcu  wyjaśniał wątpliwości nt. odroczenia płatności składek lub rozłożenia należności na raty, a także innych formy wsparcia dla przedsiębiorców w związku z sytuacją epidemiczną.

Pełnione dyżury specjalistów OIP Katowice stworzyły możliwość dotarcia do dużej grupy odbiorców, zarówno pracowników, jak i pracodawców zainteresowanych problematyką prawa pracy, a w szczególności pracą wykonywaną w trybie zdalnym.


GIP Przejdź do GIP Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Wypadki