• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

28.04.2021

28 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych

Międzynarodowa Organizacja Pracy ustanowiła 28 kwietnia Światowym Dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, aby na całym świecie promować zasady profilaktyki wypadków i chorób zawodowych.

Celem obchodów jest przeciwdziałanie wypadkom i ochrona pracowników przed chorobami zawodowymi poprzez rozpoznawanie istniejących i nowych zagrożeń, tworzenie programów prewencji, upowszechnianie najnowszej wiedzy w dziedzinie bhp oraz promowanie przestrzegania przepisów bhp na wszystkich poziomach w procesie pracy.

Także w dniu 28 kwietnia w Polsce obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych.

W Polsce obchody 28 kwietnia zostały zainicjowane w 1991 r. przez NSZZ „Solidarność”. Sejm RP, uchwałą z 9 lipca 2003 r., ustanowił przypadający 28 kwietnia Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.

Symbolem tego Dnia jest zapalona świeca. Jest on zarówno dniem pamięci o poszkodowanych, jak i formą zachęcania społeczeństwa do zwracania większej uwagi na obecne problemy związane z zagrożeniami występującymi podczas pracy oraz sposobami ich zmniejszania i eliminowania. Dlatego jest to zarówno dzień żałoby, wspomnień, jak i akcji.

Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy jest: Przewiduj, przygotuj się i reaguj na kryzysy. POSTAW NA BHP. Międzynarodowa Organizacja Pracy zachęca, aby, bazując na doświadczeniach wyniesionych z pandemii, wdrożyć działania, które pomogą lepiej zarządzać bezpieczeństwem pracy i efektywniej chronić zdrowie pracowników, a przedsiębiorstwom zapewnią ciągłość biznesową i możliwość sprostania nieprzewidzianym kryzysom w przyszłości.

Pamiętajmy - Bezpieczeństwo Pracy jest dążeniem do zapewnienia pracownikom godnej pracy. Praca może być godna tylko wtedy, gdy towarzyszy jej bezpieczeństwo
i dobre zdrowie pracowników!

 

Piotr Kalbron

  p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach

autor: WN

GIP Przejdź do GIP Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Wypadki