• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

27.05.2021

Szkolenie dla pracodawców w ramach programu prewencyjnego „Prewencja wypadkowa”

Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach zorganizował kolejne w tym roku szkolenie z zakresu „Prewencji wypadkowej”. Szkolenie odbyło się w dniu 27 maja 2021 r. za pomocą platformy Microsoft Teams i cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony pracodawców.

W spotkaniu online uczestniczyło 27 pracodawców zaproszonych do uczestnictwa w programie prewencyjnym Państwowej Inspekcji Pracy pn. „Prewencja wypadkowa”.

Program skierowany jest do pracodawców zatrudniających do 50 pracowników, u których odnotowano wypadki przy pracy, ze szczególnym uwzględnieniem pracodawców z sektora budowlanego oraz pracodawców, wykorzystujących maszyny w swojej działalności.

Celem działań prowadzonych na terenie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach jest ograniczenie zagrożeń wypadko­wych w zakładach, poprzez wsparcie merytoryczne przedsiębiorstw, które są zaangażowane w osiągnięcie poprawy bezpieczeństwa pracy i ograniczenie zagrożeń wypadkowych.              

W trakcie szkolenia zapoznano uczestników z założeniami i poszczególnymi etapami realizacji programu. Prowadzący szkolenie Nadinspektor pracy – koordynator Sekcji Badania Wypadków przy Pracy w OIP Katowice omówił zasady postępowania powypadkowego, a także wybrane zagadnienia, dotyczące oceny ryzyka zawodowego w oparciu o wydawnictwo Państwowej Inspekcji Pracy „Prewencja wypadkowa. Lista kontrolna z komentarzem. Materiał pomocniczy dla pracodawców”. Poinformowano uczestników szkolenia, że podczas realizacji programu mogą liczyć na merytoryczne wsparcie w działaniach podejmowanych na rzecz poprawy poziomu bezpieczeństwa pracy w swoich zakładach. Wyeliminowanie nieprawidłowości zaowocuje – po przejściu audytu - przyznaniem zaświadczenia o ukończeniu programu.

Uczestnikom szkolenia udostępniono prezentowane podczas spotkania wydawnictwa PIP, dotyczące prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy.

Łącznie w 2021 roku w programie prewencyjnym „Prewencja wypadkowa” wzięło udział 51 pracodawców oraz 9 pracowników zajmujących się sprawami bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

autor: WN

GIP Przejdź do GIP Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Wypadki