• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

11.05.2022

Konferencja pn. „Problemy Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Polskim Górnictwie”

Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach Piotr Kalbron oraz Zastępca Głównego Inspektora Pracy Jarosław Leśniewski biorą udział w XXII Konferencji pn. „Problemy Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Polskim Górnictwie”, która zorganizowana została pod patronatem honorowym Ministra Aktywów Państwowych w dniach: 10 i 11 maja 2022 r., w Zawierciu przez Wyższy Urząd Górniczy, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa oraz Główny Instytut Górnictwa.  

Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach oraz Zastępca Głównego Inspektora Pracy podczas konferencji pn. Problemy Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Polskim Górnictwie
 

Konferencja jest kontynuacją spotkań na temat działań podejmowanych dla poprawy bezpieczeństwa pracy osób zatrudnionych w zakładach górniczych i ma na celu między innymi wymianę dobrych praktyk i wiedzy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz współpracy wewnątrzsektorowej.   

W inauguracji konferencji udział wziął wiceminister aktywów państwowych oraz pełnomocnik rządu ds. spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Piotr Pyzik. Tegoroczna konferencja jest wyjątkowa z dwóch powodów. Po pierwsze odbywa się po przerwie spowodowanej przez pandemię, a po drugie jest organizowana w roku 100-lecia powołania do życia WUG.

Konferencja Problemy Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Polskim Górnictwie
 

Przybyłych gości przywitał prezes Urzędu dr inż. Adam Mirek, który przypomniał, że wydarzenie odbywa w cieniu dwóch tragedii, które dotknęły śląskie kopalnie. Szef nadzoru górniczego poprosił uczestników wydarzenia o uczczenie minutą ciszy górników, którzy stracili życie w kopalni Pniówek i ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka. Głos zabrali także dyrektor GIG prof. Stanisław Prusek oraz szef SITG dr inż. Jerzy Markowski i szef Urzędu Dozoru Technicznego Andrzej Ziółkowski. 

Konferencja pn. Problemy Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Polskim Górnictwie
 

Część merytoryczną konferencji otworzył referat wiceprezesa WUG Krzysztofa Króla, w którym została przedstawiona historia nadzoru górniczego. W sesji otwierającej referaty zaprezentowali także specjaliści z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego, w tym dotyczący współpracy nauki z przedsiębiorstwami w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa i warunków pracy. Kolejne sesje były poświęcone m.in. wpływowi pandemii na funkcjonowanie zakładów górniczych, jazdy ludzi przenośnikiem taśmowym, badania przyczyn i okoliczności wypadków, kwalifikacji zawodowych czy wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w szkoleniu pracowników. Swoimi doświadczenia podzielili się m.in. przedstawiciele: Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Taurona Wydobycie, LW Bogdanka, PG Silesia, KGHM, PGNiG czy Lotos Petrobaltic.

Ponadto w trakcie sesji tematycznych przedstawiciel Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach przestawił prezentację na temat wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w celu poprawy bezpieczeństwa pracy oraz znaczenia kultury organizacyjnej w realizacji strategii,  przedstawiciel Wyższego Urzędu Górniczy zaprezentował kompetencje organów nadzoru górniczego w sprawach zatrudniania cudzoziemców w ruchu zakładu górniczego,  natomiast przedstawiciel OSPS BHP Zarządu Oddziału w Katowicach przedstawił problematykę zatrudniania cudzoziemców w przemyśle – dobre praktyki. W drugim dniu konferencji  przedstawiciel Oddział ZUS w Chorzowie przedstawi prezentację nt. cudzoziemców - zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu.

autor: WN


GIP Przejdź do GIP Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

Wypadki