• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

23.06.2016 Artykuł archiwalny

Kampania informacyjna „Na fali pierwszej pracy” w Parku Śląskim i nie tylko

Upowszechnieniem plakatów w ważniejszych urzędach Województwa Śląskiego, w uczelniach i szkołach oraz w telewizji komunikacji publicznej na przełomie maja i czerwca zainaugurowano na terenie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach Kampanię informacyjną „Na fali pierwszej pracy”.

      Kampania związana z programem edukacyjnym Państwowej Inspekcji Pracy „Kultura bezpieczeństwa” adresowana jest do młodzieży szkolnej i akademickiej, która zamierza podjąć pracę sezonową, zwłaszcza podczas wyjazdów wakacyjnych. Organizowana jest – oprócz województwa śląskiego – przez okręgowe inspektoraty pracy w Szczecinie (pioniera Akcji na terenie Pomorza Zachodniego), w Krakowie (dla Małopolski), w Gdańsku (dla Pomorza) i w Olsztynie (dla Warmii i Mazur). Celem Kampanii jest upowszechnianie wśród młodzieży podejmującej pracę po raz pierwszy, ale i wśród tych młodych osób, które kontynuują zdobywanie doświadczeń na rynku pracy – wiedzy dotyczącej przepisów prawa pracy przy zatrudnianiu. W szczególności: uprawnień pracowników rozpoczynających pracę i obowiązków pracodawców zatrudniających nowych pracowników na podstawie różnych rodzajów umów, związanych z czasem pracy, wynagrodzeniem a zwłaszcza – w zakresie informowania i szkolenia na temat zagrożeń występujących w trakcie zatrudnienia.

Nawiązując do ubiegłorocznych doświadczeń OIP w Katowicach organizuje na terenie województwa śląskiego punkty informacyjne w miejscach atrakcyjnych pod względem turystycznym i rekreacyjnym. Namioty, w których inspektorzy pracy i specjaliści prawa pracy OIP udzielali porad w pierwszej kolejności rozstawiono w weekendy 4 i 5, 11 i 12 oraz 18 i 19 obok tzw. „Kapelusza” w chorzowskim Parku Śląskim. W punktach tych udzielono około 200 porad z zakresu prawnej ochrony stosunku pracy oraz technicznego bezpieczeństwa pracy. Pracownicy sekcji promocji katowickiego OIP przeprowadzili quizy wiedzy o prawie pracy i bhp dla uczniów oraz studentów, rozdawali bezpłatne wydawnictwa Państwowej Inspekcji Pracy i gadżety związane z akcją „Na fali pierwszej pracy”. W quizach laureatami zostało ponad 60 uczestników, których nagrodzono drobnymi upominkami oraz najcenniejszymi gadżetami akcji. Wśród zainteresowanych rozdysponowano około 2000 wydawnictw PIP i około 1600 gadżetów z logo „Na fali pierwszej pracy”. Spore zainteresowanie wzbudzały pokazy ratownictwa medycznego przy punktach informacyjnych PIP, podczas których można było przećwiczyć akcję resuscytacyjną na fantomie.

Ponadto, na zaproszenie samorządu studenckiego 8 czerwca odbyły się zajęcia w Zabrzu dla 24 studentów Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej, a na prośby nauczycieli – 14 czerwca dla 30 uczniów Technikum w Katowicach i 21 czerwca dla 60 uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie. W dniach 15 i 17 czerwca inspektor pracy z Oddziału OIP w Częstochowie udzielł wywiadów: najpierw - dla stacji radiowej FIAT w Częstochowie (rozgłośnia Archidiecezji Częstochowa) w zakresie zasad o jakich powinni pamiętać młodzi ludzie podejmując pracę w wakacje, a nastepnie - dla stacji radiowej RMFMAXX w Częstochowie, podczas których poinformowano o akcji informacyjnej "Na fali pierwszej pracy".

Dalsze działania w Kampanii na terenie OIP Katowice zaplanowano podczas wakacji na Placu Hoffa w centrum Wisły, gdzie punkty informacyjne zostaną rozłożone 16 i 17 oraz 23 i 24 lipca, a następnie 6 i 7 oraz 13 i 14 sierpnia. Inne miejsca i terminy działania punktów informacyjnych na terenie kraju: Międzyzdroje 6-12 lipca, Olsztyn 7-9 lipca, Kołobrzeg 13-19 lipca, Giżycko 14-16 lipca, Gdynia 15-16 i 18-23 lipca, Mikołajki 21-23 lipca, Mielno 28-30 lipca, Władysławowo 29-30 lipca oraz Gdańsk 1-6 sierpnia i Mielno 18-20 sierpnia.GIP Przejdź do GIP Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

Wypadki