• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

28.03.2017 Artykuł archiwalny

Z Dyplomem PIP do Bielska-Białej – szkolenie prewencyjne dla mikro zakładów

Dnia 21 marca 2017 r. odbyło się szkolenie w Oddziale OIP w Bielsku Białej adresowane do pracodawców, którzy zgłosili się do udziału w tegorocznej edycji programu prewencyjnego „Zdobądź dyplom PIP".

Koordynator programu przywitała pracodawców rozdając bezpłatne materiały promocyjne: „Listę kontrolną z komentarzem”, „Prawo pracy Informator dla pracodawców”, „ABC BHP Informator dla pracodawców” oraz informując o wynikającym z programu dostosowaniu swoich zakładów do obowiązujących przepisów prawa pracy.

Szkolenie pracodawców rozpoczął prawnik, który przedstawił tematykę związaną z prawną ochroną stosunku pracy oraz wybrane zagadnienia  technicznego bezpieczeństwa pracy. Poruszone zagadnienia dotyczyły: prowadzenia dokumentacji pracowniczej, nawiązywania i rozwiazywania stosunku pracy, wynagrodzenia za pracę, czasu pracy, zatrudniania osób młodocianych, odpowiedzialności pracodawcy i osób kierujących pracownikami w zakresie prawa pracy, prawa cywilnego i prawa karnego.

Wybrane zagadnienia z technicznego bezpieczeństwa pracy dotyczyły przygotowania pracownika do podjęcia pracy: badań lekarskich, szkoleń bhp, nabycia umiejętności bezpiecznego wykonywania pracy, bezpieczeństwa użytkowania maszyn i urządzeń technicznych, służby bhp, wypadków przy pracy, chorób zawodowych, magazynowania i składowania, wykorzystywania substancji chemicznych.

W dalszej części programu prewencyjnego Przedstawiciel Oddziału ZUS w Sosnowcu omówiła zagadnienia prewencji wypadkowej i rentowej realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Na zakończenie szkolenia pracownik Sekcji promocji OIP Katowice omówił ocenę ryzyka zawodowego wraz z listą kontrolną i poinformował o możliwości zwrócenia się do inspektorów pracy o udzielenie fachowej pomocy przez cały okres realizacji programu.

autor: JF

GIP Przejdź do GIP Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

Wypadki