• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

09.06.2017 Artykuł archiwalny

Rozstrzygnięcie Regionalnego Etapu XV ogólnopolskiego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

W dniach 30 maja i 7 czerwca 2017 r. Regionalne Komisje Konkursowe pod kierunkiem dyrektora KRUS z udziałem przedstawicieli Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach, po wizytacji 34 indywidualnych gospodarstw rolnych z terenu działania Oddziału Regionalnego KRUS w Częstochowie oraz katowickiej Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dokonali oceny gospodarstw uczestniczących w Konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” na obszarze województwa śląskiego.

Oceniano następujące elementy środowiska pracy: - ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy, - stan budynków inwentarskich i gospodarczych, w tym: schodów i używanych drabin oraz instalacji i urządzeń elektrycznych, - wyposażenie maszyn i urządzeń używanych w gospodarstwie w osłony ruchomych części, podpory i inne zabezpieczenia przed wypadkami, - stan techniczny maszyn i urządzeń stosowanych w gospodarstwie, - warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich, - stosowanie, stan i jakość środków ochrony osobistej, - rozwiązania organizacyjne, technologiczne i techniczne wpływające na bezpieczeństwo osób pracujących i przebywających w gospodarstwie rolnym, - estetykę gospodarstw.

Oceny gospodarstw dokonano na podstawie zagrożeń stwierdzonych w podwórzach i obejściach, budynkach, przy korzystaniu z drabin i schodów, instalacji i urządzeń elektrycznych, z ciągników rolniczych, przyczep i maszyn używanych w gospodarstwach, z pilarek tarczowych i łańcuchowych, z elementów środowiska pracy używanych przy obsłudze zwierząt oraz ze środków ochrony indywidualnej i ubrań roboczych. Dodatkowymi elementami oceny było wydzielenie na terenie gospodarstw miejsc zabaw dla dzieci, wpływ dodatkowej działalności gospodarczej na bezpieczeństwo prac w gospodarstwie, wprowadzone z inicjatywy własnej gospodarza udogodnienia zwiększające bezpieczeństwo i higienę pracy oraz opracowanie i dostępność ocen ryzyka wypadkowego dla różnych stanowisk pracy w gospodarstwie. 

W rezultacie podliczenia punktów przyznanych poszczególnym gospodarstwom przez członków Komisji Konkursowej wskazano sześć najbezpieczniejszych gospodarstw, które przeszły do etapu wojewódzkiego Konkursu.

Komisja Konkursowa złożyła wszystkim uczestnikom Konkursu wyrazy uznania za wzorowe przestrzeganie zasad bezpiecznej i higienicznej pracy w rolnictwie.

autor: RA

GIP Przejdź do GIP Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

Wypadki