• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

19.09.2022

40. Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę

W dniach 17-18 września 2022 r. odbyła się 40. Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę. Mottem tegorocznej pielgrzymki było hasło: „Księże Jerzy – jesteśmy tu, aby wypełniać Twój testament”.

40. Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasnej Górze
 

Pielgrzymka rozpoczęła się w 17 września 2022 r. od złożenia kwiatów pod pomnikiem bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Na czele delegacji pracowników Państwowej Inspekcji Pracy stanęła Katarzyna Łażewska-Hrycko Główny Inspektor Pracy. Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach Piotr Kalbron, p.o. Zastępcy Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach Małgorzata Jędrzejczyk oraz Katarzyna Bzdura Nadinspektor Pracy Koordynator Sekcji Prewencji i Promocji złożyli wiązankę w imieniu pracowników OIP w Katowicach.

Złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. Ks. Jerzego Popiełuszki przez Kierownictwo OIP w Katowicach
 

18 września 2022 r. została odprawiona uroczysta Msza Święta na szczycie Jasnej Góry. Przewodniczył jej abp Józef Kupny, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy, a kazanie wygłosił bp Wiesław Śmigiel z Torunia. Tradycyjnie podczas mszy składane były dary od uczestników pielgrzymki. W imieniu pracowników Państwowej Inspekcji Pracy dary ołtarza złożyła Katarzyna Łażewska – Hrycko - Główny Inspektor Pracy.

Dary Ołtarza podczas 40. Pielgrzymki Ludzi Pracy
 

Specjalne pozdrowienia skierował do zgromadzonych Prezydent RP. W odczytanym przez ministra Jacka Siewierę liście Andrzej Duda przypomniał, że społeczność członków i sympatyków „Solidarności” od początku odwoływała się do głównej ewangelicznej idei, jaką jest miłość bliźniego. „To troska o drugiego człowieka bez względu na to, kim jest - wyzyskiwanym pracownikiem, któremu trudno utrzymać rodzinę, bezprawnie zwolnionym kolegą z pracy, więźniem politycznym, prześladowanym duchownym, polskim patriotą upominającym się o dobro Rzeczypospolitej lub przedstawicielem innego narodu walczącego o wolność i sprawiedliwe relacje społeczne w swojej ojczyźnie” - napisał Prezydent RP.

Podkreślił, że „solidarność” to nie tylko odruch sumienia, ale też słowa i czyny, które czasem kosztują. Podziękował członkom NSZZ „Solidarność” za wspieranie ukraińskich ofiar  napaści ze strony Rosji, którzy udostępniają związkowe obiekty wypoczynkowe i szkoleniowe, a także wysyłają na Ukrainę transporty niezbędnych artykułów.

W imieniu Premiera Mateusza Morawieckiego list do uczestników pielgrzymki odczytała minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Za pomoc i solidarność z narodem ukraińskim podziękował także Piotr Duda, Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. „Solidarność” otworzyła swoje serca, przyjęliśmy naszych gości z Ukrainy, jak do swojej rodziny, bo na tym polega solidarność - powiedział. Piotr Duda, zwracając się do związkowców przed mszą św. zauważył, że pielgrzymowanie na Jasną Górę „jest bardzo ważnym elementem w działalności związku, bo to realizacja testamentu patrona”. Zapewniał, że związek, zwłaszcza w tych trudnych czasach, nie ustanie w prowadzeniu dialogu społecznego i tego z rządem, by pomagać ludziom pracy.

Wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ Solidarność podczas pielgrzymki
 

Przewodniczący „Solidarności” podziękował Głównemu Inspektorowi Pracy oraz Okręgowemu Inspektorowi Pracy w Katowicach za organizację pielgrzymki. 

Witając pielgrzymów przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski podkreślił, że testament, jaki pozostawił nam bł. ks. Jerzy, to wierność Ewangelii, „wierność w każdych okolicznościach niezależnie od ceny, jaką przyjdzie za tę postawę zapłacić”.

Tradycyjnie w pielgrzymce uczestniczyła rodzina ks. Jerzego Popiełuszki. Na Jasnej Górze, jak zwykle, obecne były relikwie błogosławionego, obraz Matki Bożej Robotników i mała replika nowohuckiego krzyża, które peregrynują po Polsce i - jak podkreślają związkowcy - „wskazują na niebo i zachęcają do nawrócenia”.

Uczestnicy 40. Pielgrzymki Ludzi Pracy
 

Pielgrzymce towarzyszyła mobilna strefa „Zdrowe życie” organizowana przy wsparciu Kancelarii Prezydenta RP. W ramach strefy można było skorzystać z bezpłatnych badań diagnostycznych i konsultacji lekarskich, m.in. z zakresu kardiologii, dietetyki i fizjoterapii.

Organizatorami pielgrzymki byli: Duszpasterstwo Ludzi Pracy, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, Region Toruńsko-Wrocławski NSZZ „Solidarność”, Region Częstochowski NSZZ „Solidarność.

Po raz pierwszy Pielgrzymka Ludzi Pracy została zorganizowana w 1983 roku dla robotników Huty Warszawa przez ks. Jerzego Popiełuszkę – aktualnie patrona NSZZ „Solidarność”. Obecnie Pielgrzymka ma charakter ogólnopolski.

 

autor: WN


GIP Przejdź do GIP Porady prawne