• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

26.10.2022

Reprezentantka województwa śląskiego zwyciężyła w konkursie „Bezpiecznie od startu”.

20 października 2022 r. w Warszawie odbył się finał XX edycji ogólnopolskiego konkursu wiedzy o zasadach bhp dla uczniów z zakładów rzemieślniczych „Bezpiecznie od startu”. Konkurs został zorganizowany przez Państwową Inspekcję Pracy i Związek Rzemiosła Polskiego.

zdjęcie z finału konkursu - Bezpiecznie od startu
 

Laureatką tegorocznej edycji konkursu została Estera Wochnik, reprezentująca Izbę Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Drugie miejsce zajął Mateusz Biernat z Izby Rzemieślniczej Mazowsza, Kurpi i Podlasia w Warszawie. Trzecie miejsce wywalczył Michał Zieliński z Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej we Wrocławiu. W rywalizacji drużyn zwyciężyła reprezentacja Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej.

Uczniowie podczas zmagań konkursowych - Bezpiecznie od startu
 

„Zajęcie pierwszego miejsca w Polsce świadczy nie tylko o doskonałym przygotowaniu uczennicy i efektywnej pracy jej opiekunów i nauczycieli, ale również o wysokich standardach nauczania zawodu w naszym regionie oraz współpracy podmiotów zrzeszonych w Izbie Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Serdecznie gratuluję zwyciężczyni konkursu i życzę jej dalszych sukcesów w nauce i pracy” – powiedział Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach Piotr Kalbron.

Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko, gratulując finalistom i laureatom, podkreśliła, że dla Państwowej Inspekcji Pracy bardzo istotne jest, aby młodzi ludzie mieli pełną świadomość zarówno przywilejów, jak i obowiązków wynikających z prawa pracy. „Jak pokazuje doświadczenie, jest to wiedza, która naprawdę przyda się wam w przyszłym życiu zawodowym. Pozwoli uniknąć wielu pułapek, problemów i zagrożeń powstających w środowisku pracy, które na co dzień są identyfikowane przez inspektorów pracy” – wskazała Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach: regionalnym oraz ogólnokrajowym. W finale wzięło udział 40 finalistów reprezentujących 20 izb rzemieślniczych.

Celem konkursu „Bezpiecznie od startu” jest popularyzowanie wiedzy z zakresu podstawowych przepisów prawnej ochrony pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy wśród uczniów zawodu w rzemiośle. Jego zakres dotyczy problematyki prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy przewidzianych w podstawie programowej kształcenia w zawodach, a także tematyki szkolenia podstawowego z zakresu prawa pracy, technicznego bezpieczeństwa pracy, ergonomii, psychologii pracy, ppoż. oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.

Adresatami konkursu są młodociani pracownicy zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego w zakładach rzemieślniczych oraz uczniowie odbywający praktykę u rzemieślników. Dotąd we wszystkich edycjach konkursu uczestniczyło kilkanaście tysięcy uczniów.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.GIP Przejdź do GIP Porady prawne