• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

16.12.2022

41 rocznica pacyfikacji kopalni „Wujek”

16 grudnia 2022 r. odbyły się uroczystości z okazji 41. rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek”. W obchodach uczestniczyły rodziny zamordowanych górników, przedstawiciele władz państwowych, parlamentarzyści, samorządowcy, duchowieństwo oraz mieszkańcy. Obecny był także Piotr Kalbron, Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach.

 

Uczestnicy mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyza św.
 

Obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach, której przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, koncelebrowali abp koadiutor Adrian Galbas wraz z biskupami pomocniczymi archidiecezji katowickiej.

 

Msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża św.
 

W homilii abp Wiktor Skworc podkreślił rolę solidarności ludzkiej, która pozwoliła górnikom stanąć nie tylko w obronie przewodniczącego związku zawodowego „Solidarność”, ale i w obronie wartości, w obronie ludzi pracy i praw pracowniczych. „Wydarzenia z 1981 roku pokazują, do jakich gestów zdolny jest człowiek uformowany w szkole Ewangelii. Krzyż-Pomnik przypomina nam Jezusa ukrzyżowanego, ale i ludzi ukrzyżowanych przez tragedię rozegraną w tym miejscu” – mówił metropolita. Nawiązał do umiejętności przebaczenia przez rodziny zabitych górników, której symbolem jest odsłonięta w świątyni „Tablica przebaczenia i pojednania”.

 

Msza św.
 

Po nabożeństwie Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy. „Krwawa pacyfikacja kopalni „Wujek” stanowi największą tragedię stanu wojennego. Tam spotkały się dwa światy. Ten dzień dostarczył świadectwa, że władza komunistyczna nie ma żadnych skrupułów w pozbawianiu życia, w obronie swojej władzy. Górnicy zaś stanęli w obronie wolności, godności, sprawiedliwości i prawdy, bronili fundamentalnych wartości. Cześć ich pamięci” – napisał w liście prezydent Duda.

Następnie uczestnicy przemaszerowali pod Krzyż – Pomnik Górników Poległych 16 grudnia 1981 roku znajdujący się na placu NSZZ „Solidarność”. Celebrację zwieńczył apel pamięci, delegacje złożyły wieńce oraz wiązanki kwiatów. Wieniec złożył także Okręgowy Inspektor Pracy Piotr Kalbron wraz z Małgorzatą Jędrzejczyk, p.o. zastępcą OIP ds. prawnych.

 

KWK Wujek składanie kwiatów
 

Wcześniej swój hołd oddała młodzież, uczestnicząc w X Biegu Dziewięciu Górników. Ok. 900 osób – uczniów z 86 szkół Śląska i Zagłębia – przebiegło dystans 600 m ulicą Wincentego Pola pod Krzyż-Pomnik.

„Pamięć o ofiarach stanu wojennego i zbrodniczej działalności systemu komunistycznego jest naszym obowiązkiem. Historia jest nauczycielką życia. Ruch społeczny „Solidarność”, górnicy i działacze opozycji antykomunistycznej poprzez otwarty sprzeciw wobec reżimu wyrazili pragnienie wolności rzesz Polaków. To między innymi im zawdzięczamy to, że dziś Polska jest wolnym i niepodległym krajem. Coroczne oddawanie hołdu pomordowanym górnikom jest znakiem tego, że podzielamy wartości, w imię których oni złożyli ofiarę z życia” – powiedział Piotr Kalbron.

16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek” od kul zomowców zginęło dziewięciu górników, a 23 kolejnych zostało rannych. Była to największa tragedia stanu wojennego. Protest rozpoczął się na wieść o aresztowaniu przewodniczącego „Solidarności” w kopalni „Wujek” Jana Ludwiczaka.

 

KWK Wujek apel pamięci
KWK Wujek salwa honorowa
KWK Wujek
 

autor: MK


GIP Przejdź do GIP Porady prawne