• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

23.02.2023

Rozstrzygnięto etap regionalny konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy”

W Okręgowym Inspektoracie Pracy w Katowicach 23 lutego 2023 r. odbył się etap regionalny konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy”.

DSC0031
 

Do X edycji konkursu w roku szkolnym 2022/2023 zgłosiło się 21 szkół z województwa śląskiego, które w grudniu 2022 r. przeprowadziły etap szkolny konkursu i wyłoniły po dwóch reprezentantów do zmagań na szczeblu regionalnym.

DSC0015
 

Uczniowie podczas rywalizacji rozwiązywali test z wiedzy obejmującej przepisy prawnej ochrony pracy, w tym przepisy dotyczące bhp, legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej, ze szczególnym uwzględnieniem praw i obowiązków stron stosunku pracy.
 

Po przeprowadzonej dogrywce Okręgowa Komisja Konkursowa wyłoniła troje laureatów. Zwyciężczynią konkursu została Monika Jurczak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce. Drugie miejsce zajął Kacper Furnari z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. M. Kaleckiego w Bielsku-Białej. Trzecie miejsce przypadło Patrycji Wieczorek z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 w Katowicach.

DSC0052
DSC0054
 

Małgorzata Jędrzejczyk, Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach ds. Prawnych podziękowała uczniom i opiekunom za udział w konkursie, doskonałe przygotowanie i chęć poznawania prawa pracy i zasad bhp. „Ta wiedza, którą tutaj się wykazaliście, jest przydatna nie tylko do udziału w konkursie i zdobycia nagród. To dla was ogromny kapitał na początek drogi zawodowej, która niebawem przed wami. Jak pokazują doświadczenia kontrolne inspektorów pracy, młodzi ludzie rozpoczynający pracę są najbardziej narażeni na wypadki przy pracy, są także często ofiarami nieprawidłowo stosowanych przez pracodawców przepisów prawa pracy. Macie ogromną szansę tego uniknąć. Dzięki pracy włożonej w przygotowanie do konkursu zdobyliście wiedzę, która znajdzie zastosowanie w życiu zawodowym. Gratuluję zwycięzcom, życzę powodzenia podczas dalszej rywalizacji i oczywiście sukcesu” – mówiła Małgorzata Jędrzejczyk podczas uroczystego wręczenia nagród laureatom konkursu.

DSC0059
 

Zwycięzcy będą reprezentowali województwo śląskie podczas etapu centralnego w Warszawie.

 

Konkurs „Poznaj swoje prawa w pracy” organizowany przez Państwową Inspekcję Pracy skierowany jest do szkół uczestniczących w realizacji programu edukacyjnego „Kultura bezpieczeństwa”. Przeznaczony jest dla uczniów powyżej 15 roku życia ze szkół ponadpodstawowych. Jego celem jest popularyzowanie wiedzy dotyczącej ochrony pracy, legalności zatrudnienia oraz innej pracy zarobkowej, a także zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.


 

autor: MK

GIP Przejdź do GIP Porady prawne