Szanowni Państwo,
Zważywszy na obecnie występującą falę upałów, w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników, zwracam się do Państwa z Apelem o przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz podjęcie w tym okresie niezbędnych działań mających na celu złagodzenie skutków narażenia pracowników na wysokie temperatury. Wysoka temperatura na stanowisku pracy ma bowiem negatywny wpływ na bezpieczeństwo pracowników, obniża ich koncentrację i uwagę, a co z tym idzie może być czynnikiem potęgującym wzrost zagrożeń w środowisku pracy.
Przypominam w szczególności o bezwzględnym obowiązku zapewnienia pracownikom nieodpłatnie zimnych napojów, gdy temperatura w pomieszczeniach pracy przekracza 28OC, a na otwartej przestrzeni 25OC. Napoje powinny być dostępne stale, w ilości zaspokajającej potrzeby zatrudnionych.
Przypominam również, że pracodawcy zobowiązani są zapewnić pracownikom dostęp do bieżącej wody dla celów higienicznych. Osobom wykonującym prace brudzące na otwartej przestrzeni w wysokiej temperaturze, gdzie w miejscu pracy nie ma dostępu do bieżącej wody, pracodawcy zobowiązani są zapewnić do celów higienicznych co najmniej 90 l wody dziennie na każdego pracownika. Ponadto przy pracy na otwartej przestrzeni pracownicy powinni mieć możliwość odpoczynku przed upałem w miejscu zacienionym i zadaszonym. Warto zatem zadbać o to, aby pracownicy nosili również nakrycia głowy i przewiewne ubrania zapewniające ochronę przed promieniowaniem UV.
Pracodawcy w tym okresie powinni także pamiętać o zakazie zatrudniania pracowników młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30OC, a wilgotność względna powietrza przekracza 65%, a także zwrócić szczególną uwagę na warunki pracy osób wykonujących prace szczególnie niebezpieczne i wymagające wysokiej sprawności psychofizycznej, a także kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Niezależnie od powyższego, pracodawcy w miarę swoich możliwości powinni także poprawić komfort pracy zatrudnionych, obniżając temperaturę na stanowiskach pracy wykorzystując dostępne rozwiązania techniczne, np. klimatyzatory. Pracodawcy, u których funkcjonuje taka instalacja powinni ponadto zadbać o jej sprawność i czyszczenie,
by nie stanowiła źródła dodatkowych zagrożeń.
Chcę również podkreślić, że warto rozważyć wprowadzenie dłuższych przerw w pracy lub nawet skrócić czas pracy. Niemniej jednak takie działanie nie może spowodować obniżenia należnego pracownikom wynagrodzenia.
Życzę Państwu spokojnej i bezpiecznej pracy w okresie wakacji.
Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach
Piotr Kalbron