Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 29 listopada 2023
2:52 minut

Szanowni Państwo!

Mając na względzie życie i zdrowie pracowników apeluję do Pracodawców z województwa śląskiego o przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Obecnie panujące zimowe warunki atmosferyczne mają negatywny wpływ na bezpieczeństwo pracowników, jak i osób trzecich, a także potęgują wzrost zagrożeń w środowisku pracy.

Przypominam, aby w przypadku prac wykonywanych na wolnej przestrzeni zapewnić pracownikom odzież ochronną, chroniącą przed niską temperaturą, a także ciepłe napoje, przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10 °C. Pracodawcy pamiętajcie również o obowiązku, który wynika z przepisu § 44 załącznika nr 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, dotyczącym zapewnienia pracownikom wykonującym prace na otwartej przestrzeni pomieszczenia, w którym mogą się ogrzać lub zmienić odzież. Należy w tym miejscu dodać, że temperatura w tym pomieszczeniu nie może być niższa niż 16 °C. Jeżeli ze względu na rodzaj prac wykonywanych na otwartej przestrzeni nie jest możliwe zapewnienie wspominanego pomieszczenia, należy zapewnić pracownikom w pobliżu miejsca ich pracy odpowiednie urządzania emitujące ciepło do ogrzania, zachowując przy tym wymagania ochrony przeciwpożarowej.

Natomiast w przypadku prac wykonywanych w pomieszczeniach zamkniętych, zgodnie z przepisem § 30 ww. rozporządzenia, w pomieszczeniach, w których wykonywana jest praca fizyczna, należy zapewnić temperaturę nie niższą niż 14 °C, a w pomieszczeniach,
w których jest wykonywana lekka praca fizyczna lub świadczona jest praca biurowa temperaturę nie niższą niż 18 °C. Obowiązkiem pracodawcy jest także zabezpieczenie pomieszczeń pracy przed niekontrolowanym odpływem ciepła oraz przed napływem
zimnego powietrza z zewnątrz.

Okres zimowy to także prace na wysokości związane z odśnieżaniem dachów. Zatem przypominam również o dochowaniu w tym zakresie szczególnych standardów określonych w przepisach prawa pracy. Zwłaszcza należy pamiętać, że do pracy na wysokości można skierować wyłącznie pracownika posiadającego aktualne orzeczenie lekarskie, potwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na wysokości. Pracownik wyznaczony do odśnieżania powinien także odbyć instruktaż stanowiskowy i zostać poinformowany o ryzyku zawodowym, jakie niesie za sobą wykonywanie tego rodzaju pracy. Dodatkowo pracodawca powinien zapewnić, a pracownik stosować, właściwe środki ochrony przed upadkiem z wysokości. Należy także wygrodzić i oznakować na chodnikach i ciągach komunikacyjnych strefy niebezpieczne, w których istnieje zagrożenie przed spadającymi masami usuwanego z dachu lodu i śniegu.

Jako Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach apeluję również o zachowanie szczególnej rozwagi i ostrożności podczas wykonywania prac budowlanych. Oprócz bezwzględnego przestrzegania przepisów w zakresie stosowania środków ochrony zbiorowej i indywidualnej, w tym przed upadkiem osób z wysokości, należy pamiętać także o zagrożeniach dla bezpieczeństwa publicznego, jakie stwarzają dla osób trzecich spadające z wysokości przedmioty np. sople lodu.

Wobec powyższego jeszcze raz apeluję do wszystkich Pracodawców z województwa śląskiego o odpowiedzialne podejście do przestrzegania obowiązujących zasad bezpieczeństwa pracy oraz o podjęcie działań w celu ograniczania niebezpieczeństw związanych z wykonywaną pracą w okresie zimowym.

Okręgowy Inspektor Pracy

Piotr Kalbron

Katowice, listopad 2023 r.

Podstawa prawna

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu