Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 26 czerwca 2026
1:13 minut

W dniu 26 czerwca 2026 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się konferencja pn. „Bezpieczna Uczelnia – wspólnie przeciwko mobbingowi. Od procedur do kultury szacunku”, zorganizowana w ramach projektu „Bezpieczna Uczelnia”, objęta patronatem honorowym Państwowej Inspekcji Pracy.

W konferencji udział wzięli m.in. Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki, który uczestniczył w debacie eksperckiej, a także przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach: Okręgowy Inspektor Pracy Piotr Kalbron, Zastępca OIP ds. Prawnych Arkadiusz Antonik oraz Zastępca OIP ds. Nadzoru Waldemar Korczak.

Uroczystego otwarcia dokonali: prof. dr hab. Maria Mrówczyńska – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki oraz dr Błażej Mądrzycki. W wystąpieniach podkreślono konieczność współdziałania instytucji publicznych i środowiska akademickiego w zakresie przeciwdziałania mobbingowi.

Program konferencji obejmował debaty oraz warsztaty dotyczące procedur antymobbingowych i praktycznych mechanizmów przeciwdziałania naruszeniom praw pracowniczych. Istotnym elementem było również stoisko informacyjne OIP w Katowicach, w ramach którego udzielano porad i rozpowszechniano materiały edukacyjne PIP.

Objęcie wydarzenia patronatem honorowym przez Państwową Inspekcję Pracy stanowi wyraz wsparcia dla inicjatyw służących ochronie praw pracowniczych oraz przeciwdziałaniu mobbingowi. Wnioski z konferencji wskazują, iż skuteczna prewencja wymaga zarówno wdrożenia adekwatnych procedur, jak i trwałego kształtowania kultury organizacyjnej opartej na zasadach równości, dialogu i poszanowania godności pracownika.

Galeria

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu