11 października 2024 r. w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Katowicach odbyło się posiedzenie Śląskiej Rady do Spraw Bezpieczeństwa Pracy przy Okręgowym Inspektorze Pracy w Katowicach.
W trakcie posiedzenia Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach Piotr Kalbron wręczył akty powołania nowym członkom Rady. Akty powołania odebrali: Tomasz Golis – Reprezentant na terenie województwa śląskiego Pracodawcy RP Śląska Izba Pracodawców, Janusz Sobik – Prezes Zarządu Oddziału OSPS BHP Przemysł - Górnictwo w Katowicach oraz Marek Zychla – Prezes Zarządu Śląskiego Związku Pracodawców Lewiatan.
W pierwszej części posiedzenia Nadinspektor pracy z Sekcji Krajowej Górnictwa w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Katowicach przedstawił prezentację pt. „Węglokoks Kraj S.A. Kopalnia Węgla Kamiennego Bobrek - ustalenia na podstawie kontroli inspektorów pracy OIP Katowice”. Członkowie Śląskiej Rady podjęli temat aktualnej sytuacji w branży górniczej. Zamykanie kopalń wcześniej, niż przewiduje umowa społeczna w opinii Wacława Czerkawskiego Przewodniczącego OPZZ Województwa Śląskiego jest tematem złożonym, do którego trzeba podejść racjonalnie. Przewodniczący OPZZ przytoczył przykład Zagłębia Wałbrzyskiego, w którym po zamknięciu kopalń, Wałbrzych zmagał się z gigantycznym problemem bezrobocia. Głos w dyskusji zabrał Dariusz Katan Zastępca Dyrektora Departamentu Górnictwa Podziemnego i Odkrywkowego w Wyższym Urzędzie Górniczym, mówiąc że w miejscach, w których występuje kumulacja zagrożeń – niemożliwe jest kontynuowanie pracy. Prof. Jan Wojtyła - Rektor Senior Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach postulował, by rozwijać polski potencjał gospodarczy i tworzyć perspektywiczne miejsca pracy. Zdaniem Marka Zychli – Prezesa Zarządu Śląskiego Związku Pracodawców Lewiatan w kontekście dyskusji o wygaszaniu kopalń, to co determinuje ludzkie wybory to pieniądze. Michał Gawroński - Przewodniczący Rady Regionów Federacji Przedsiębiorców Polskich podkreślił, że należy myśleć o zabezpieczeniu miejsc pracy w sektorze górniczym.
W drugiej części posiedzenia uczestnicy zapoznali się z prezentacją pt. „Wpływ zmian klimatycznych na prawo pracy” przygotowaną przez Specjalistę z Sekcji Prawnej OIP w Katowicach. Szczegółowo zostały omówione takie tematy jak: usprawiedliwiona nieobecność w pracy z powodu powodzi, pomoc dla poszkodowanych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, prawo do dodatkowego 20-dniowego zwolnienia od pracy w celu usuwania skutków powodzi, prawo do 8 dni urlopu na żądanie, prawo do urlopu wypoczynkowego na część dobowego wymiaru czasu pracy, prawo do obniżenia wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, zakaz pracy w godzinach nadliczbowych oraz delegowania poza stałe miejsca pracy, zawieszenie profilaktycznych badan lekarskich, zawieszenie szkoleń BHP, zawieszenie terminów, prawo do tymczasowego przeniesienia pracownika samorządowego, częściowe zawieszenie zakazu handlu w niedzielę czy usprawiedliwiona nieobecność pracownika młodocianego.
Podczas posiedzenia głos zabrał także Tomasz Golis – Reprezentant na terenie województwa śląskiego Pracodawcy RP Śląska Izba Pracodawców, podziękował Piotrowi Kalbronowi za zaproszenie do członkostwa w Śląskiej Radzie i podkreślił, że bardzo ważne są działania promujące bezpieczeństwo pracy.
Celem Śląskiej Rady do Spraw Bezpieczeństwa Pracy przy Okręgowym Inspektorze Pracy w Katowicach jest podejmowanie działań zmierzających do minimalizowania zagrożeń występujących w środowisku pracy w poszczególnych branżach na terenie województwa śląskiego, opracowywanie rozwiązań dotyczących poprawy warunków pracy w poszczególnych gałęziach przemysłu oraz inicjowanie działań mających na celu promowanie tzw. „dobrych praktyk” w zakresie bezpieczeństwa pracy.
W spotkaniu uczestniczyli członkowie Rady:
- Piotr Kalbron – Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach – przewodniczący Rady,
- Małgorzata Jędrzejczyk – Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach ds. Prawnych,
- Jan Wojtyła - Rektor Senior Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach - zastępca przewodniczącego Rady,
- Janusz Michałek – Prezes Unimot Terminale - zastępca przewodniczącego Rady,
- Marek Bogusz - Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Region Podbeskidzie,
- Wacław Czerkawski - Przewodniczący OPZZ Województwa Śląskiego,
- Zdzisława Dacko-Pikiewicz - Rektor Akademii WSB,
- Michał Gawroński - Przewodniczącego Rady Regionów Federacji Przedsiębiorców Polskich,
- Tomasz Golis – Reprezentant na terenie województwa śląskiego Pracodawcy RP Śląska Izba Pracodawców,
- Marcin Materna - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Śląsk,
- Wiktor Pawlik – Prezydent Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach,
- Janusz Sobik – Prezes Zarządu Oddziału OSPS BHP Przemysł-Górnictwo w Katowicach,
- Jacek Strączyński – Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Region Częstochowski,
- Krystian Włosek - Prezes Zarządu Oddziału OSPS BHP w Katowicach,
- Marek Zychla – Prezes Zarządu Śląskiego Związku Pracodawców Lewiatan,
oraz zaproszeni goście:
- Dariusz Katan – Zastępca Dyrektora Departamentu Górnictwa Podziemnego i Odkrywkowego w Wyższym Urzędzie Górniczym,
- Dariusz Markwica – OPZZ Województwa Śląskiego,
- Piotr Nowak – Zastępca Przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Region Śląsko-Dąbrowski,
- Alicja Stefaniak – Dyrektor Departamentu Warunków Pracy i Szkolenia w Wyższym Urzędzie Górniczym.