W dniach 20-21 maja br. w Wiśle odbyła się XXV konferencja „Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie” zorganizowana przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa przy współudziale Wyższego Urzędu Górniczego oraz Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego. Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach był partnerem wydarzenia.
W konferencji uczestniczył Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach Piotr Kalbron oraz Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki.
W pierwszym dniu sympozjum Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki oraz Prezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Litwa podpisali porozumienie w sprawie zasad współdziałania Państwowej Inspekcji Pracy z organami nadzoru górniczego.
Głównym założeniem zawartej umowy jest stałe współdziałanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy w górnictwie, wymiana doświadczeń oraz promocja dobrych praktyk.
W trakcie konferencji Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach zorganizował stoisko informacyjno-promocyjne, na którym inspektorzy pracy udzielali gościom wydarzenia porad prawnych. Uczestnicy konferencji mogli także zapoznać się z ofertą Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach w zakresie doradztwa, szkoleń, wsparcia pracowników i pracodawców, programów edukacyjnych i prewencyjnych, a także otrzymać bezpłatne materiały wydawnicze PIP.
Wydarzenie jest kontynuacją rozpoczętego w 1999 r. cyklu konferencji pt. „Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie”. Celem przedsięwzięcia jest podejmowanie działań zmierzających do poprawy stanu bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników oraz zmniejszenia uciążliwości środowiska pracy w zakładach górniczych.
Do udziału zaproszono przedstawicieli wszystkich rodzajów górnictwa. Referaty wygłosili eksperci i specjaliści w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zwalczania zagrożeń występujących w przemyśle wydobywczym, m.in. przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego, Głównego Instytutu Górnictwa – PIB, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – PI , Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Wrocławskiej, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego SA oraz przedsiębiorców.
Prelegenci zaprezentowali oryginalne rozwiązania problemów dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy w górnictwie, górniczych zagrożeń naturalnych i technicznych, bezpieczeństwa powszechnego, nowoczesnych rozwiązań w zakresie maszyn i urządzeń górniczych, kwalifikacji i kształcenia kadr w przemyśle wydobywczym. Przedstawiono zagadnienia związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem jako zadaniem wielowymiarowym stawianym przed pracodawcami, jednostkami naukowymi i organizacjami społecznymi.