23 maja 2025 r. w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach odbyło się szkolenie zorganizowane przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach. Wydarzenie zostało przeprowadzone w ramach realizacji programu profilaktycznego „Prewencja zagrożeń psychospołecznych w środowisku pracy” i poświęcone było tematyce stresu oraz mobbingu w środowisku zawodowym.
W pierwszej części spotkania, prowadzonej przez koordynatora programu, omówiono zagadnienia związane ze stresem zawodowym. Uczestnicy zapoznali się z definicją stresu oraz mechanizmem jego powstawania, ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji do jego odczuwania. Przedstawiono źródła stresu, fazy reakcji stresowej oraz jej konsekwencje zdrowotne i organizacyjne. Podczas szkolenia poruszono również temat odporności psychicznej oraz zaprezentowano techniki przeciwdziałania nadmiernemu obciążeniu psychicznemu, w tym ćwiczenia relaksacyjne, elementy zarządzania czasem i praktyczne sposoby poprawy dobrostanu psychicznego pracowników.
Druga część szkolenia, poprowadzona przez specjalistę do spraw prawnych, dotyczyła mobbingu. Przedstawiono definicję zjawiska oraz jego charakterystykę, w tym profil sprawcy oraz formy występowania mobbingu w miejscu pracy. Omówiono również sposoby identyfikacji i przeciwdziałania działaniom o charakterze mobbingowym, a także kwestie związane z dyskryminacją i molestowaniem seksualnym. Uczestnikom zaprezentowano procedury zgłaszania nieprawidłowości oraz dostępne środki ochrony prawnej.
W trakcie szkolenia przeprowadzono również badanie ankietowe dotyczące poziomu stresogenności pracy z wykorzystaniem Skali Ryzyka Psychospołecznego (SRP), opracowanej przez Instytut Medycyny Pracy.
Równolegle ze szkoleniem zorganizowano stoisko informacyjne w ramach programu Państwowej Inspekcji Pracy „Ekspozycja pracowników na niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia czynniki chemiczne w środowisku pracy”. Stoisko oferowało porady prawne oraz materiały edukacyjne dotyczące stresu, mobbingu, a także zagrożeń związanych z czynnikami chemicznymi. Pracownicy mogli skorzystać z konsultacji oraz otrzymać bezpłatne wydawnictwa tematyczne.
Szkolenie spotkało się z dużym zainteresowaniem i dostarczyło uczestnikom praktycznych narzędzi do rozpoznawania i przeciwdziałania zagrożeniom psychospołecznym oraz chemicznym w środowisku pracy.