Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 22 września 2023
1:32 minut

Informujemy, że pod hasłem "Kodeks pracy pod lupą" publikujemy odpowiedzi na pytania dotyczące znowelizowanych przepisów Kodeksu pracy. Poniżej - odpowiedź na pytanie, jak należy rozumieć inne składniki wynagrodzenia niż wskazane w umowie i czy świadczenia z ZFŚS również należą do innych składników wynagrodzenia.

Pytanie: Jak należy rozumieć inne składniki wynagrodzenia niż wskazane w umowie? Czy świadczenia z ZFŚS również należą do innych składników wynagrodzenia?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 29 § 3 pkt 1 lit h) Kodeksu Pracy pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej nie później niż w terminie 7 dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy, o innych niż uzgodnione w umowie o pracę przysługujących pracownikowi składnikach wynagrodzenia oraz świadczeniach pieniężnych lub rzeczowych. Obowiązek informacyjny, o którym mowa powyżej, dotyczy informacji o składnikach wynagrodzenia wynikających z przepisów prawa pracy (tj. KP, innych ustaw bądź rozporządzeń wykonawczych; np. o wynagrodzeniu za przestój, dodatku za pracę w porze nocnej), postanowień regulaminów (np. regulaminu wynagradzania) oraz układów zbiorowych pracy. Pracownik powinien uzyskać informację o tym, jakie składniki wynagrodzenia,
a także świadczenia pieniężne lub rzeczowe przysługują mu na podstawie ww. przepisów i postanowień – oprócz składników wynagrodzenia wynegocjowanych w umowie o pracę zawartej z pracodawcą. Pracodawca będzie zatem informował pracownika o takich składnikach wynagrodzenia, których przesłanki nabycia i wysokość nie są zależne od woli stron stosunku pracy, ale wynikają z regulacji powszechnie obowiązujących albo wewnątrzzakładowych. Ze względu na pomocowy, a zatem pozapłacowy charakter i przeznaczenie świadczeń finansowanych w ramach działalności socjalnej z ZFŚS, świadczenia socjalne nie są elementem stosunku pracy i nie mają charakteru należności ze stosunku pracy.

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu