W dniach 30 i 31 marca 2023 r. w Zawierciu odbyła się XXIII konferencja „Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie”. Współorganizatorem wydarzenia był Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach.
W konferencji wzięli udział: Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach Piotr Kalbron, Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko oraz Jarosław Leśniewski, zastępca Głównego Inspektora Pracy. Obecni byli także Marek Wesoły, wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego oraz Piotr Pyzik, podsekretarz stanu do spraw dialogu społecznego w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Piotr Kalbron i Katarzyna Łażewska-Hrycko otrzymali Odznakę Honorową Zasłużonego dla Bezpieczeństwa w Górnictwie nadaną przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Została ona nadana na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów, w uznaniu szczególnych zasług dla bezpieczeństwa w górnictwie w zakresie działań mających na celu poprawę stanu tego bezpieczeństwa, zwłaszcza w zakresie projektowania, wprowadzania i popularyzowania nowych rozwiązań technicznych oraz prac badawczych. Odznaczone zostały osoby, które łączy ponadprzeciętny wkład w poprawę bezpieczeństwa pracy w przemyśle wydobywczym. Odznakę odebrali także Piotr Pyzik oraz Tomasz Cudny, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
„Nasza współpraca z Wyższym Urzędem Górniczym oraz z instytucjami sektora wydobywczego stale się rozwija. Prowadzimy szereg przedsięwzięć skoncentrowanych na poprawie bezpieczeństwa i warunków pracy w branży górniczej. Wiedza ekspertów i naukowców z instytutów badawczych wsparta działaniami prewencyjnymi i nadzorowaniem przestrzegania przepisów prawa pracy pozwalają nam systematycznie eliminować zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników górnictwa. To jest nasz wspólny cel. Dziękuję za uhonorowanie mnie odznaką za zasługi dla bezpieczeństwa. Ten zaszczyt i wyróżnienie to nagroda za pracę Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach” – powiedział Piotr Kalbron.
Konferencja „Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie” była kontynuacją 0działań podejmowanych dla poprawy bezpieczeństwa pracy osób zatrudnionych w zakładach górniczych. Jej główne założenia to wymiana dobrych praktyk i wiedzy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz współpracy wewnątrzsektorowej.
Jednym z prelegentów pierwszego dnia sympozjum był nadinspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach, który przedstawił zebranym dane związane z zatrudnianiem cudzoziemców w województwie śląskim na podstawie kontroli prowadzonych przez inspektorów pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.
Wystąpienia ekspertów odnosiły się do problemów górnictwa dotyczących m.in. bezpieczeństwa i higieny pracy, górniczych zagrożeń naturalnych i technicznych, bezpieczeństwa powszechnego, nowoczesnych rozwiązań dotyczących maszyn i urządzeń górniczych, a także kwalifikacji i kształcenia kadr w przemyśle wydobywczym.
Swoje stoisko przygotował Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach. Goście konferencji mogli uzyskać porady z zakresu prawa pracy, egzekwowania praw pracowniczych, zasad bhp, a także uzyskać informacje na temat szkoleń, konsultacji czy programów prewencyjno-promocyjnych. Rozdawano również materiały edukacyjne Państwowej Inspekcji Pracy.
Organizatorami konferencji byli: Wyższy Urząd Górniczy, Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa oraz Główny Instytut Górnictwa.